Они вернулись победителями-2018

Последняя правка страницы — 08.04.2020

Страница 327

На фронтах Великой Отечественной войны и партизанах боролись с врагом тысячи сыновей и дочерей Осиповичской земли. По разному сложилась их военная судьба: кто-то прошел фронтовыми дорогами с первых дней войны до последних  для других фронт закончился через месяц-другой из-за ранения или по другим причинам, много наших земляков навечно полегли в разных странах Европы.

Но каждый из тех, кто дожил и не дожил до победного 1945 года, внес свой важный вклад в общее дело Победы.

Районная комиссия по подготовке книги «Память-2002» стремилась собрать сведения и разместить на страницах книги не только погибших и пропавших без вести воинов-земляков, но  и тех, кто вернулся с войны домой.

Список их приводится ниже.. К сожалению, про полноту его говорить тяжело: очень поздно он начал составляться. Из-за наслоений сроков подготовки и других обстоятельств далеко не все земляки-фронтовики попали сюда. Пусть простят за это нас ветераны и их родные.

Всем  им — кто дожил до Победы и кого нет среди нас, кто назван и не назван здесь, одинаковая огромная благодарность и низкий поклон от наследников.

АБАКШОНОК (АБАКШЕНОК) Николай Николаевич, 08.01.1918, ур. д.Теплухи, Осиповичского района, майор, Калининский, 1-ый Прибалтийский, 3-ий Белорусский фронты, награжден орденами Отечественной войны I и II степеней, Красной Звезды (дважды), медалями «За взятие Кенигсберга», «За победу над Германией», «За победу над Японией».

АБРАМОВИЧ Виктор Степанович (бел. АБРАМОВІЧ Віктар Сцяпанавіч), родился в 1921 году, уроженец д.Притерпа, сержант, 1, 2 и 3-ий Белорусские фронты, награжден орденами Отечественной войны I и II степеней, медалями «Партизану Отечественной войны» II степени, «За отвагу», «За боевые заслуги», «За взятие Кенигсберга», «За освобождение Варшавы », «За победу над Германией».

АБРАМЧИК Михаил Иванович (бел. АБРАМЧЫК Міхаіл Іванавіч), родился в 1912 году, рядовой, партизанский отряд «Непобедимый» 3-й Минской бригады, 1-ый Белорусский фронт, награжден орденом Отечественной войны I степени, медалями «Партизану Отечественной войны» II степени, «За отвагу», «За освобождение Варшавы», «За взятие Берлина» , «За победу над Германией».

АДАКИМЧИК Александр Иванович (бел. АДАКІМЧЫК Аляксандр Іванавіч), родился в 1912 году, партизан отряда № 210 имени И. В. Сталина Осиповической бригады, награжден орденами Отечественной войны II степени, «Знак Почета», медалью «За победу над Германией».

ОДИНЕЦ Василий Борисович (бел. АДЗІНЕЦ Васіль Барысавіч), родился в 1923 году, лейтенант, Волховский, 1-ый Украинский фронты, награжден орденами Отечественной войны I степени, Красной Звезды, медалью «За победу над Германией».

ОДИНЦОВ Василий Дмитриевич (бел. АДЗІНЦОУ Васіль Дзмітрыевіч), н. у 1919 у в. Хварасцянка Куркінскага рна Тульскай вобл., партызан брыгады № 161 імя Р.І.Катоўскага, старшы сяржант, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Славы III ступені, медалямі «Партызану Айчыннай вайны» I ступені, «За перамогу над Германіяй».

Страница 328

АКСЕНОВ Василий Илларионович (бел. АКСЁНАЎ Васіль Іларыёнавіч), н. у 1926, малодшы сяржант, разведчык, 1ы Украінскі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За вызваленне Варшавы», «За вызваленне Прагі», «За перамогу над Германіяй».

АЛЕКСАНДРОВ Николай Тихонович (бел. АЛЕКСАНДРОЎ Мікалай Ціханавіч), н. у 1915, радавы, Заходні фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I і II ступеней, медалём «За перамогу над Германіяй».

ОЛЬХОВЕЦ Семен Миронович (бел. АЛЬХАВЕЦ Сямён Міронавіч), камісар партызанскага атрада імя С.М.Кірава брыгады Р.І.Катоўскага, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Чырвонага Сцяга, Чырвонай Зоркі (двойчы), медалём «За перамогу над Германіяй».

АЛЬХОВИК-ОЛЬХОВИК Борис Карпович (бел. АЛЬХОВІК Барыс Карпавіч), н. у 1924 у в. Брыцалавічы Асіповіцкага рна, 1ы Украінскі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

ОЛЬХОВИК-АЛЬХОВИК Константин Игнатьевич (бел. АЛЬХОВІК Канстанцін Ігнатавіч), н. у 1910 у в. Брыцалавічы Асіповіцкага р-на, радавы, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

ОЛЬХОВИК-АЛЬХОВИК Павел Игнатьевич (бел. АЛЬХОВІК Павел Ігнатавіч), н. у 1923 у в. Брыцалавічы Асіповіцкага р-на, партызан атрада № 211 імя К.К.Ракасоўскага Асіповіцкага злучэння, малодшы сяржант, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «Завызваленне Варшавы», «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

ОЛЬХОВИК-АЛЬХОВИК Федор Филиппович (бел. АЛЬХОВІК Фёдар Піліпавіч), н. у 1923 у в. Брыцалавічы Асіповіцкага р-на, партызанскі атрад № 211 імя К.К.Ракасоўскага Асіповіцкага злучэння, радавы, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Славы III ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «Партызану Айчыннай вайны» II ступені, «За перамогу над Германіяй».

ОЛЬШАНИК Матвей Степанович (бел. АЛЬШАНІК Мацвей Сцяпанавіч) , н.у 1913 г. у в. Ясень Асіповіцкага р-на, радавы, 1-ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

АЛЕКСЕЕКО Михаил Илларионович (бел. АЛЯКСЕЕНКА Міхаіл Іларыёнавіч), н. у 1920, старшы сяржант, 1ы Украінскі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

АЛЕКСЕЙЧИК Виктор Семенович (АЛЯКСЕЙЧЫК Віктар Сямёнавіч), н. у 1915, камандзір дывізіёна, Заходні, Калінінскі, Бранскі, 2і Прыбалтыйскі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Аляксандра Неўскага, медалямі «За абарону Масквы», «За перамогу над Германіяй».

АЛЕКСЕЙЧИКОВ Тит Максимович (АЛЯКСЕЙЧЫКАЎ Ціт Максімавіч), н. у 1909, радавы, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Чырвонай Зоркі, медалямі «За вызваленне Варшавы», «За перамогу над Германіяй».

ОМЕЛЬЧЕНЯ Семен Яковлевич (бел. АМЯЛЬЧЭНЯ Сямён Якаўлевіч), н. у 1925, радавы, 1ы Беларуси фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны.

АНАНЬЕВ Алексанр Сидорович (бел. АНАНЬЕЎ Аляксандр Сідаравіч), н. у 1923, малодшы сяржант, 1ы Беларуси фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі», «За вызваленне Варшавы», «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

АНДРЫЕВІЧ Георгій Іванавіч, н. у 1925, радавы, партызанскі атрад 1й Бабруйскай брыгады, 1ы Беларуси фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «Партызану Айчыннай вайны» II ступені, «За вызваленне Варшавы», «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

АРАХОЎСКАЯ Ніна Сцяпанаўна, н. у 1924, на ст. Верайцы Асіповіцкага рна, партызанскі атрад імя
В.М.Молатава 2й Мінскай брыгады, узнагароджана орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «Партызану Айчыннай вайны» II ступені, «За перамогу над Германіяй».

АРЛОЎ Анатоль Іванавіч, н. у 1923 у Віцебску, маёр, Заходні, Калінінскі, Цэнтралъны, 1ы Украінскі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Чырвонай Зоркі, медалём «За перамогу над Германіяй».

АРЛОЎ Андрэй Іосіфавіч, н. у 1923 у г. Асіповічы, партызан атрада імя А.С.Шашуры 2га Мінскага злучэння, радавы, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайньг II ступені, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі», «Партызану Айчыннай вайны» II ступені, «За вызваленне Варшавы», «За перамогу над Германіяй».

АРЦЫМОВІЧ Ганна Іосіфаўна, н. у 1921, старшына медслужбы, хірургічная сястра, ПаўднёваЗаходні, Сталінградскі франты, узнагароджана орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, Кастрычніцкай Рэвалюцыі, медалямі «За баявыя заслугі» (двойчы), «За абарону Сталінграда», «За абарону Кіева», «За вызваленне Прагі», «За перамогу над Германіяй».

АРЦЮШЧЫК Іван Андрэевіч, н. у 1926, радавы, партызанскі атрад № 211 імя К.К.Ракасоўскага Асіповіцкага злучэння, 1ы Беларуси фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «Партызану Айчыннай вайны» II ступені, «За вызваленне Варшавы», «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

АСЕЦКІ Людвіг Браніслававіч, н. у 1912 у в. Затон Светлагорскага рна Гомельскай вобл., Заходні, ПаўночнаЗаходні, 1ы Украінскі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За баявыя заслугі», «За ўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй».

Страница 329

АСОЎСКІ Кіяфаш Уладзіміравіч, н. у 1923, старшы сяржант, 1ы і 2і Беларускія франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалём «За перамогу над Германіяй».

АСТАПОВІЧ Мікалай Сцяпанавіч, н. у 1924, радавы, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За адвагу», «За вызваленне Варшавы», «Заўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

АСТАШКІН Міхаіл Сцяпанавіч, н. у 1926, радавы, 1ы Беларускі фронт, удзельнік Парада Перамогі ў Маскве ў 1945, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

АСТРОЎСКІ Іван Маркавіч, н. у 1925, радавы, 2І Беларуси фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «Заўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй».

АЎСЯНІКАЎ Мікалай Акімавіч, н. у 1919, старшына, 1ы Украінскі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «За ўзяцце Берліна», «За вызваленне Прагі», «За перамогу над Германіяй».

АХРЭМЕНКА Сяргей Лукіч, н. у 1919, радавы, Паўднёвы, Сцяпны, 2і Украінскі франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, Чырвонай Зоркі (двойчы), Славы III ступені, медалём «За перамогу над Германіяй».

БАБІЦКІ Сцяпан Браніслававіч, н. у 1912, сяржант, 134я стралковая дывізія, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За адвагу», «За ўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй».

БАБКОЎ Аляксандр Сямёнавіч, н. у 1921, радавы, 1ы Украінскі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Чырвонай Зоркі, Славы III ступені, медалём «За перамогу над Германіяй».

БАГДАНАЎ Уладзімір Рыгоравіч, н. у 1915, радавы, Заходні, 2і Украінскі франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «За перамогу над Германіяй».

БАГДАНОВІЧ Васіль Васільевіч, н. у 1923, сяржант, 1ы і 2і Беларускія франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі (тройчы), медалямі «За ўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй».

БАГДАНОВІЧ Дзмітрый Мікітавіч, н. у 1924, старшына роты, 1 і 2, 3і Беларускія франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За баявыя заслугі», «Заўзяцце Будапешта».

БАГДАНОВІЧ Іван Сямёнавіч, н. у 1926, радавы, партызанскі атрад № 213 «За Савецкую Беларусь», 1, 2, 3і Беларускія франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За ўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй».

БАГДАНОВІЧ Лізавета Раманаўна, н. у 1917, радавая, партызанка атрада № 211 імя К.К.Ракасоўскага Асіповіцкага злучэння, узнагароджана орденом Айчыннай вайны I ступені, медалём «Партызану Айчыннай вайны» II ступені.

БАГДАНОВІЧ Міхаіл Фёдаравіч, н. у 1924, радавы, 2І Беларуси фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I і II ступеней, Чырвонай Зоркі, медалямі «За ўзяцце Кёнігсберга», «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

БАГДАНОВІЧ Фслікс Раманавіч, н. у 1913, радавы, партызан атрада № 210 імя І.В.Сталіна Асіповіцкага злучэння, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалём «За адвагу».
БАДЗЮКОЎ Уладзімір Цімафеевіч, н. у 1922, Цэнтральны фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалём «За адвагу».

БАЙКО Іван Лявонцьевіч, н. у 1920, радавы, 1ы Украінскі фронт, узнагароджаны орденом Славы III ступені, медалём «За перамогу над Германіяй».

БАЛВАНОВІЧ Уладзімір Пятровіч, н. у 1924, радавы, 2І Беларуси фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

БАЛОЦЬКА Ілья Рыгоравіч, н. у 1922, сяржант, партызанскі атрад імя Ф.Э.Дзяржынскага, 1ы Беларуси фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За адвагу», «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

БАЛТАК Генадзь Васільевіч, падпалкоўнік, Заходні, Цэнтральны, 1ы Беларуси франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі.

БАНДАРЭНКА Уладзімір Мікалаевіч, кіраўнік падпольнай арганізацыі, узнагароджаны орденомі Леніна, Чырвонай Зоркі, Працоўнага Чырвонага Сцяга (двойчы).

Страница 330

БАРАЗНА Іван Нічыпаравіч, н. у 1911, камандзір аддзялення, 1ы і 2і Беларускія франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, «Знак Пашаны», медалямі «За баявыя заслугі», «За працоўную доблесць», «За перамогу над Германіяй».

БАРАЗНА Іван Яфімавіч, н. у 1925, сяржант, 1ы Беларускі, 2і Прыбалтыйскі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I і II ступеней, Славы III ступені, медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

БАРАЗНА Павел Яфімавіч, н. у 1923, радавы, партызанскі атрад № 211 імя К.К.Ракасоўскага Асіповіцкага злучэння, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За адвагу», «Партызану Айчыннай вайны» II ступені, «За ўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй».

БАРАЗНА Рыгор Нічыпаравіч, н. у 1915, камандзір партызанскага атрада № 211 імя К.К.Ракасоўскага Асіповіцкага злучэння, узнагароджаны орденомі Чырвонага Сцяга (двойчы), Кастрычніцкай Рэвалюцыі.

БАРАЗНА Уладзімір Аляксеевіч, н. у 1919, сяржант, 1ы і 2і Беларускія, 1ы Украінскі франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны ‘I ступені, медалём «За баявыя заслугі», «За ўзяцце Берліна».

БАРАЗНА Уладзімір Міхайлавіч, н. у 1923, радавы, партызанскі атрад № 211 імя К.К.Ракасоўскага Асіповіцкага злучэння, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Славы III ступені, медалём «За перамогу над Германіяй».

БАРАНАВА Ганна Дзмітрыеўна, н. у 1918, партызанскі атрад № 211 імя К.К.Ракасоўскага Асіповіцкага злучэння, узнагароджана орденомі Айчыннай вайны II ступені, медалямі «Партызану Айчыннай вайны» II ступені, «За перамогу над Германіяй».

БАРАНАЎ Іосіф Барысавіч, н. у 1924, радавы, 1ы Прыбалтыйскі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «Заўзяцце Кёнігсберга».

БАРАНОЎСКІ Альберт Паўлавіч, н. у 1926, старшына, партызанскі атрад № 212 імя
С.С.Сумчанкі Асіповіцкага злучэння, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I і II ступеней, Чырвонай Зоркі.

БАРДАЧОЎ Міхаіл Ягоравіч, н. у 1925, старшына, 1ы Украінскі, 2і Беларускі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Чырвонай Зоркі, Славы III ступені, медалямі «За адвагу», «За ўзяцце Кёнігсберга», «Заўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

БАРОДЗІН Міхаіл Сцяпанавіч, н. у 1916, радавы, партызанскі атрад імя М.А.Шчорса 3й Мінскай брыгады, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «Партызану Айчыннай вайны» II ступені.

БАРСУК Уладзімір Рыгоравіч, н. у 1922, лейтэнант медслужбы, партызанскі атрад імя Астроўскага брыгады Суворава, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

БАРТАШЭВІЧ Сцяпан Ігнатавіч, н. у 1909, радавы, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны двума орденомі Чырвонай Зоркі, медалямі «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

БАРШЧЭЎСКІ Фёдар Іосіфавіч, н. у 1924, малодшы сяржант, Заходні, 2і Беларускі франты, узнагароджаны двума орденомі Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу» (двойчы), «Заўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй».

БАРЫЧЭЎСКІ Канстанцін Васільевіч, н. у 1913, палкоўнік, ПаўночнаЗаходні, Заходні, 1ы Беларускі, 1, 2, 3і Прыбалтыйскія франты, узнагароджаны орденомі Чырвонага Сцяга (двойчы), Чырвонай Зоркі (двойчы), медалём «За ўзяцце Берліна».

Страница 331

БАСАНАВА Марыя Станіславаўна, н. у 1919, сувязная Асіповіцкай ВАГ, узнагароджана орденом Айчыннай вайны II ступені, 6 медалямі.

БАСАНАЎ Аляксандр Акімавіч, н. у 1915, капітан, 1ы і 3і Беларускія, 1, 3, 4ы Украінскія, Бранскі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонага Сцяга,Чырвонай Зоркі, медалямі «За баявыя заслугі» (двойчы), «За ўзяцце Кёнігсберга», «За ўзяцце Берліна».

БАТУРА Мікалай Іванавіч, н. у 1922, старшы сяржант, 1ы і 2і Беларускія франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За ўзяцце Прап», «За перамогу над Германіяй».

БАТУРА Мікалай Паўлавіч, н. у 1926, радавы, 2і Беларуси фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

БЕЙМАНАЎ Піліп Фёдаравіч, н. у 1916, старшы сяржант, Заходні, 1ы Украінскі франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «За баявыя заслугі».

БЕЛАЗЁР Кірыл Андрэевіч, н. у 1913, партызанскі атрад № 2 2й Мінскай брыгады, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «Партызану Айчыннай вайны» II ступені, «За перамогу над Германіяй».

БЕЛАХВОСТ Міхаіл Цімафеевіч, н. у 1910, камандзір узвода партызанскага атрада № 309 1мя С.М.Кірава, узнагароджаны орденом Чырвонай Зоркі, медалём «За перамогу над Германіяй».

БЕЛАХВОСТАЎ Дзмітрый Іванавіч, н. у 1920, Ленінградскі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За абарону Ленінграда», «За перамогу над Германіяй».

БЕЛАЯ Аляксандра Аляксандраўна, н. у 1923, сувязная партызанскага атрада № 211 імя К.К.Ракасоўскага Асіповіцкага злучэння, узнагароджана орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «За перамогу над Германіяй».

БЕЛЫ Павел Іосіфавіч, н. у 1910 у в. Ясень Асіповіцкага рна, 1я Асіповіцкая партызанская брыгада, узнагароджаны медалямі «За баявыя заслугі», «Партызану Айчыннай вайны» II ступені, «За перамогу над Германіяй», «20 гадоў перамогі ў Вялікай Айчыннай вайне».

БЕЛЬЧЫКАЎ Віктар Фёдаравіч, н. у 1924, лейтэнант, 1ы і 2і Прыбалтыйскія франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

БЕРЗІНА Ірына Георгіеўна, н. у 1921, 1ы Беларускі фронт, узнагароджана орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За абарону Ленінграда», «За перамогу над Германіяй».

БЮХ Карл Ігнатавіч, н. у 1923, радавы, партызанскі атрад № 210 імя І.В.Сталіна Асіповіцкага злучэння, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Славы III ступені, медалямі «Партызану Айчыннай вайны» I ступені, «За перамогу над Германіяй».

БЛАЖЭВІЧ Фелікс Іванавіч, н. у 1913, начальнік аператыўнага аддзялення дывізіі, Ленінградскі фронт, у складзе Войска польскага, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонага Сцяга, Чырвонай Зоркі, двума орденомі Польскай Рэспублікі, медалямі «За вызваленне Варшавы», «За ўзяцце Берліна».

БЛІЗНЕЦ Аляксандр Міхайлавіч, н. у 1925, сяржант, 1ы Прыбалтыйскі фронт, узнагароджаны двума орденомі Айчыннай вайны II ступені, медалём «За перамогу над Германіяй».

БЛІЗНЕЦ Іван Тарасавіч, н. у 1927, малодшы сяржант, партызанскі атрад № 210 імя І.В.Сталіна Асіповіцкага злучэння, 1ы Беларуси фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «Партызану Айчыннай вайны» II ступені, «За перамогу над Германіяй».

БЛІЗНЕЦ Міхаіл Лявонавіч, радавы, узнагароджаны орденомі Славы III ступені (двойчы), Чырвонай Зоркі, медалём «За адвагу».

БЛІЗНЮК Аляксандр Аляксандравіч, н. у 1920, камандзір узвода партызанскага атрада № 756 12й кавалерыйскай брыгады імя І.В.Сталіна, узнагароджаны двума орденомі Айчыннай вайны II ступені, медалямі «Партызану Айчыннай вайны» I ступені, «За перамогу над Германіяй».

БОНДАР Аркадзь Міхайлавіч, н. у 1915, радавы, партызанскі атрад № 309 імя С.М.Кірава, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Славы III ступені.

БРУШКОЎ Мікалай Міронавіч, н. у 1925, радавы, 1ы Беларуси фронт, узнагароджаны орденом Славы III ступені, медалямі «За адвагу» (двойчы), «Партызану Айчыннай вайны» I ступені.

БРЫКА Пётр Дзям’янавіч, н. у 1926, радавы, 1353ы зенітны артылерыйскі полк асобнай дывізіі проціпаветранай абароны, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

БРЫКАЛЬСКАЯ Станіслава Яўтенаўна, н. у 1925, радавая, партызанка атрада № 212 імя С.С.Сумчанкі Асіповіцкага злучэння, узнагароджана орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

БРЫЛЕЎСКІ Віктар Ігнатавіч, н. у 1926, старшы сяржант, 3і Украінскі фронт, узнагароджаны двума орденомі Айчыннай вайны II ступені.

БУТАР Іван Данілавіч, н. у 1910, яфрэйтар, Цэнтральны, 1ы Беларуси франты, узнагароджаны орденомі Айчьшнай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За ўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй».
Страница 332
БУДКОЎ Пётр Піліпавіч, н. у 1922, радавы, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За адвагу», «За вызваленне Варшавы», «За ўзяцце Берліна».

БУЗАК Васіль Васільевіч, радавы, Карэльскі, 2і Беларускі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Славы III ступені.

БУЛГАКАЎ Аляксандр Якаўлевіч, н. у 1914, капітан, КарэлаФінскі, 3і ііы Украінскія, 3і Беларускі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I і II ступеней, Чырвонай Зоркі, медалямі «За баявыя заслугі», «За абарону Савецкага Запаляр’я», «За ўзяцце Кёнігсберга», «За ўзяцце Берліна».

БУЛКА Фёдар Сцяпанавіч, н, у 1923, малодшы лейтэнант, партызанскі атрад імя М.А.ІІІчорса, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі», «Партызану Айчыннай вайны» I ступені, «За перамогу над Германіяй».

БУРАК Барыс Дзмітрыевіч, н. У 1921, Ленінградскі, Волхаўскі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Славы II і III ступеней, медалямі «За адвагу», «За абарону Ленінграда», «За перамогу над Германіяй».

БУРАКОЎ Васіль Васільевіч, н. у 1923, палкоўнік, Варонежскі, Сталінградскі, 1, 2, 3і Беларускія, 2і Прыбалтыйскі, Ленінірадскі франты, узнагароджаны орденомі Чырвонага Сцяга, Аляксандра Неўскага, Айчыннай вайны I ступені, Чырвонай Зоркі (тройчы), «За службу Радзіме ва Узброеных Сілах СССР» III ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За абарону Сталінграда», «За перамогу над Японіяй».

БУРАЧЭЎСКІ Уладзімір Уладзіміравіч, н. у 1924, малодшы сяржант, 3і Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За адвагу», «За ўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй».

БУРЛЁЎ Пётр Гардзеевіч, н. у 1918, радавы, Бранскі, ПаўночнаКаўказскі, 4ы Украінскі, Варонежскі франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

БУСЕЛЬ Алена Пятроўна, н. у 1922, радавая, Сталінградскі, Данскі, Заходні, Бранскі, 2і Беларускі франты, узнагароджана орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За баявыя заслугі», «За абарону Сталінграда», «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

БЫКАНАЎ Сяргей Дзмітрыевіч, старшы лейтэнант медыцынскай службы, Калінінградскі фронт, узнагароджаны двума орденомі Чырвонай Зоркі, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі» (двойчы), «За ўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй».

БЫКАЎ Афанасій Васільевіч, н. у 1914, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

БЫКАЎ Вікенцій Абрамавіч, н. у 1921, капітан, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступень Чырвонай Зоркі, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

БЫЧАНОК Пётр Трафімавіч, н. у 1927, малодшы сяржант, партызанскі атрад імя С.М.Будзённага, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступень медалямі «Партызану Айчыннай вайны» II ступень «За перамогу над Германіяй».

БЯКМЕЦЬЕЎ Аляксандр Лявонцьевіч, н. у 1924, сяржант, 2і Украінскі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі».

БЯЛЯЎСКІ Пётр Цімафеевіч, н. у 1920, сяржант, Ленінградскі, 2і Беларускі франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За адвагу», «За абарону Ленінграда», «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

ВАЛАНКОВІЧ Аляксандр Пятровіч, н. у 1927, радавы, партызанскі атрад № 214 імя М.І.Калініна Асіповіцкага злучэння, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступень медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ВАЛАНКОВІЧ Іван Яфімавіч, н. у 1926, радавы, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступень медалямі «За адвагу», «За ўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй».

ВАЛНУШКІН Леў Мікалаевіч, н. у 1926, старшына, Ленінградскі, 3і Украінскі франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «Заадвагу», «Забаявыязаслугі», «ЗаўзяццеВены», «За перамогу над Германіяй».

ВАНКЕВІЧ Іосіф Фларыянавіч, н. у 1923, радавы, партызанскі атрад № 210 імя І.В.Сталіна Асіповіцкага злучэння, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «Партызану Айчыннай вайны» II ступені, «За перамогу над Германіяй».

ВАРАБЕЙ Павел Васільевіч, н. у 1917, чырвонаармеец, Заходні, ПаўднёваЗаходні, Сталінградскі,
Страница 333

3і Украінскі франты, узнагароджаны орденомі Чырвонай Зоркі, Славы III ступені, медалямі «За абарону Сталінграда», «За перамогу над Германіяй».

ВАРАБ’ЁЎ Васіль Маркавіч, н. у 1924, старшына, 1ы Украінскі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I і II ступеней, Славы III ступені, іедалямі «За адвагу», «Заўзяцце Берліна», «Завызваленне Прагі», «За перамогу над Германіяй».

ВАРАКСА Іван Сцяпанавіч, н. у 1925, радавы, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны И ступені, медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

ВАРАКСА Фёдар Піліпавіч, н. у 1914, радавы, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

ВАСІЛЕНКА Пётр Пятровіч, н. у 1920, радавы, Заходні, Калінінскі, 2і Беларуси франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, двума медалямі «За адвагу».

ВАСІЛЬЕЎ Сяргей Кірылавіч, н. у 1925, старшы сяржант, 1ы Беларуси фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I і II ступеней, медалямі «За адвагу», «За вызваленне Варшавы», «Заўзяцце Кёнігсберга», «Заўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

ВАСЬКО Аляксандр Емяльянавіч, н. у 1914, радавы, 2і Беларуси фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Славы II і III ступеней, медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

ВАСЬКОВІЧ Міхаіл Васільевіч, н. у 1925, радавы, 1ы Беларуси фронт, узнагароджаны орденомі Айъшнай вайны II сгупені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За ўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй».

ВАСЮХНОЎ Сяргей Васільевіч, н. у 1920, маёр, ПаўднёваЗаходні, Бранскі, Сталінградскі, 2і і 4ы У краінскія франты, узнагароджаны орденом Чырвонай Зоркі, медалямі «За баявыя заслугі», «За ўзяцце Вены», «За ўзяцце Будапешта», «За перамогу над Германіяй».

ВЕЙДЭ Вара Аляксееўна, н. у 1921, радавая, 3і Беларуси фронт, узнагароджана орденомі Айчыннай зайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За башыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ВЕЛЬГІН Аляксандр Сцяпанавіч, Заходні, 1ы Прыбалтыйскі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Чырвонай Зоркі (двойчы), «едалём «За перамогу над Германіяй».

ВЕПРАНЦАЎ Васіль Іванавіч, н. у 1917, старшы лейтэнант, 3І Беларуси, Ленінградскі, Волхаўскі,
1ы Прыбалтыйскі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За абарону Ленінграда», «За ўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй».

ВЕРАМЕЙЧЫК Клаўдзія Максімаўна, н. у 1923, радавая, партызанскі атрад № 214 імя
М.І.Калініна Асіповіцкага злучэння, узнагароджана орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «За адвагу».

ВЕРАШЧАГІН Леанід Тарасавіч, н. у 1923, каштан медыцынскай службы, партызанскі атрад № 752 1й Бабруйскай брыгады, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «Партызану Айчыннай вайны» I ступені, «За перамогу над Германіяй».

ВЕРНІКОЎСКІ Аркадзь Фролавіч, н. у 1923, старшына, партызанскі атрад № 213 «За Савецкую Беларусь» Асіповіцкага злучэння, 3і Прыбалтыйскі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За ўзяцце Кёнігсберга».

ВЕРНІКОЎСКІ Валянцін Антонавіч, н. у 1927, радавы, партызанскі атрад імя С.М.Кірава Асіповіцкага злучэння, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «Партызану Айчыннай вайны» II ступені, «За перамогу над Германіяй».

ВЕРНІКОЎСКІ Іван Іванавіч, н. у 1922, сяржант, 2І Беларуси фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Славы II і III ступеней, медалямі «За баявыя заслугі», «За ўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй».

ВЕРНІКОЎСКІ Пётр Ігнатавіч, н. у 1920, радавы, 1ы Беларуси фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступень медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ВЕРНІКОЎСКІ Сігізмунд Ігнатавіч, н. у 1922, радавы, партызанскі атрад № 215 імя В.І.Леніна Асіповіцкага злучэння, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «Партызану Айчыннай вайны» II ступень «За ўзяцце Вены», «За перамогу над Германіяй».

ВЕРНІКОЎСКІ Франц Ігнатавіч, н. у 1924, радавы, 2і Беларуси фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ВІКТОРЧЫК Фёдар Фёдаравіч, н. у 1922, радавы, партызанскі атрад № 213 «За Савецкую Беларусь» Асіповіцкага злучэння, 1ы Беларуси фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ВІЛЯНТ Аляксандр Сцяпанавіч, н. у 1918, падпалкоўнік, Сталінградскі, Украінскі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі (тройчы), медалямі «За абарону Сталінграда», «За перамогу над Германіяй».

ВІСЦЯРОЎСКІ Васіль Дзмітрыевіч, н. у 1912, лейтэнант, 1ы Прыбалтыйскі фронт, узнагароджаны орденом Чырвонай Зоркі, медалём «За ўзяцце Кёнігсберга».

ВІШНЯК Міхаіл Іванавіч, н. у 1925, сяржант, 2і Беларуси фронт, узнагароджаны орденомі Айчын
Страница 334
най вайны I ступені, Славы III ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ВОЛКАЎ Віктар Андрэевіч, н. у 1914, лейтэнант, Заходні фронт, партызанскі атрад імя М.А.Шчорса Арлоўскай вобл., узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалём «За перамогу над Германіяй».

ВОЛКАЎ Мікалай Іванавіч, рэдактар газеты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонага Сцяга, Чырвонай Зоркі (двойчы), медалямі «За абарону Сталінграда», «За абарону Масквы», «За ўзяцце Берліна».

ВОЎК Мікалай Іванавіч, н. у 1919, старшына, 1ы і 2і Беларускіяфранты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ВЫДРЫЧ Дзмітрый Сямёнавіч, н. у 1920, старшы сяржант, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «За адвагу».

ВЫДРЫЧ Сцяпан Сямёнавіч, н. у 1914, радавы, партызанскі атрад імя К.Я. Варашылава брыгады «Чырвоны сцяг», узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалём «За перамогу над Германіяй».

ВЬШЦЫХОЎСКІ Мікалай Францавіч, н. у 1921, малодшы сяржант, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Славы III ступені, медалямі «За вызваленне Варшавы», «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

ВЯЗНІКАЎ Рыгор Аляксандравіч, н. у 1914, камандзір узвода, Заходні, 1ы і 2і Беларускія франты, узнагароджаны орденом Чырвонай Зоркі, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ВЯРЫГА Іван Антонавіч, н. у 1906, чырвонаармеец, Заходні фронт, узнагароджаны орденом Чырвонай Зоркі, медалём «За адвагу».

ГАДЛЕЎСКАЯ Марыя Рыгораўна, н. у 1921, лейтэнант медыцынскай службы, Заходні, 2і Беларускі, 1ы Прыбалтыйскі франты, узнагароджана орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За баявыя заслугі», «За абарону Масквы», «За перамогу над Германіяй».

ГАДЛЕЎСКІ Уладзімір Сямёнавіч, н. у 1922, палкоўнік, Заходні, 3і Беларускі франты, узнагароджаны двума орденомі Чырвонай Зоркі, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі», «За ўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй».

ГАЙБАХ Фёдар Людвігавіч, н. у 1912, чырвонаармеец, партызанскі атрад у Віцебскай вобл., 1ы Прыбалтыйскі фронт, узнагароджаны медалямі «За адвагу», «Партызану Айчыннай вайны» I ступені.

ГАЛАМАКА Рыгор Іванавіч, н. у 1914, капітан, ПаўночнаЗаходні, 2, 3, 4ы Украінскія франты, уз
нагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступеш. Чырвонай Зоркі, медалём «За перамогу над Германіяй».

ГАЛУБОВІЧ Валянцін Рыгоравіч, н. у 1923, старшы сяржант, 1ы Беларуси фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Славы III ступеіч медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй». «За вызваленне Варшавы», «За ўзяцце Берліна».

ГАЛЫНСКАЯ Валянціна Гаўрылаўна, н. у 1922. старшы сяржант, 2і Украінскі, Далёкаўсходні франты, узнагароджана орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй», «За перамогу над Японіяй».

ГАНЧАРОНАК Аляксей Фёдаравіч, н. у 1917. радавы, ад’ютант камандзіра Асіповіцкага партызанскага злучэння, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Славы III ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ГАНЧАРОНАК Валянціна Ільінічна, н. у 1923. радавая, партызанскі атрад № 210 імя І.В.Сталіяа Асіповіцкага злучэння, узнагароджана орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ГАНЧАРОНАК Мікалай Дарафеевіч, н. у 1923. радавы, партызанскі атрад № 115 імя В.І.Леніна Асіповіцкага злучэння, 2і Беларуси фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступеш. медалямі «За адвагу» (тройчы), «За перамогу над Германіяй».

ГАРАДЗЕЦКІ Віктар Міхайлавіч, н. у 1910. радавы, 1ы і 2і Беларускія франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу» (двойчы), «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

ГАРАІІІЧАНКА Павел Пятровіч, падпалкоўнік. Каўказскі, Варонежскі, Далёкаўсходні франты, узнагароджаны орденомі Чырвонага Сцяга, Чырвонай Зоркі, медалямі «За перамогу над Германіяй», «За перамогу над Японіяй».

ГАРБАЧЭЎСКІ Афанасій Іванавіч, н. у 1916. палкоўнік, ПаўночнаЗаходні, 2і Прыбалтыйскі, 2і і 3і Беларускія франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі (двойчы), медалямі «За ўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй».

ГАРБУЗ Аляксандр Пятровіч, радавы, Сталінградскі, Паўднёвы, Сцяпны, Варонежскі франты, узнагароджаны орденом Чырвонай Зоркі, медалямі «За абарону Сталінграда», «За перамогу над Германіяй» і інш.

ГАРБУШЫН Уладзімір Аляксандравіч, н. у 1924, сяржант, 137ы стралковы полк, 102я асобная артбрыгада, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

ГАРУЛЬКО Міхаіл Яфімавіч, н. у 1912, радавы, Сталінградскі, ПаўднёваЗаходні, 1ы, 2і
Страница 335 
Украінскія, 1ы Беларускі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За баявыя заслугі», «За абарону Сталінграда», «За вызваленне Варшавы», «Заўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

ГАРУНЬКО Міхаіл Яфімавіч, н. у 1912, камандзір сапёрнага батальёна, ПаўднёваЗаходні, Сталінградскі, 3і Украінскі, 1ы Беларускі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За абарону Сталінграда», «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

ГАЦКО Мікалай Назаравіч, н. у 1924, радавы, партызанскі атрад імя С.С.Сумчанкі Асіповіцкага злучэння, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «Партызану Айчыннай вайны» I ступені, «За перамогу над Германіяй».

ГВОЗДЗЕЎ Аляксей Гаўрылавіч, н. у 1925, старшына, 1ы Украінскі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «За адвагу».

ГЕРАСІМЕНКА Якаў Іванавіч, н. у 1921, Цэнтральны, 1ы Украінскі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Славы III ступені, медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

ГЕРАСІМОВІЧ Аляксандр Сцяпанавіч,
падпалкоўнік, Заходні, Ленінградскі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, двума орденомі Чырвонага Сцяга, двума орденомі Чырвонай Зоркі, медалямі «За абарону Ленінграда», «За перамогу над Германіяй».

ГЕРАСІМОВІЧ Іван Браніслававіч, н. у 1918, малодшы сяржант, 68ы кавалерыйскі полк, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалём «За перамогу над Германіяй».

ГЕРАСІМОВІЧ Міхаіл Іванавіч, н. у 1923, радавы, партызанскі атрад № 211 Асіповіцкага злучэння, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ггупені, медалямі «За баявыя заслугі», «Партызану Айчыннай вайны» II ступені, «За перамогу над Германіяй».

ГЕРАСІМОВІЧ Міхаіл Якаўлевіч, н. у 1924, радавы, партызанскі атрад «Патрыёт Радзімы» Мінскай вобл., узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «Партызану Айчыннай вайны» I ступені, «За перамогу над Германіяй».

ГЕРАСІМЧЫК Міхаіл Андрэевіч, н. у 1926, садавы, партызанскі атрад № 210 Асіповіцкага злу^«ня, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі», «За ўзяцце Кёнігсберга», «За верамогу над Германіяй».

ГЕРЧЫК Пётр Максімавіч, радавы, Заходні, Калінінскі, 1ы Прыбалтыйскі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай чпркі, медалямі «Заўзяцце Кёнігсберга», «Заперашжу над Германіяй».

ГІЛІЦКАЯ Альбіна Віктараўна, н. у 1921, партызанка атрада «Перамога» Асіповіцкага злучэння, узнагароджана орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «Партызану Айчыннай вайны» I і II ступеней, «За перамогу над Германіяй».

ГІРЫЛОВІЧ Мікалай Антонавіч, н. у 1909, Заходні, Калінінскі, 2і Прыбалтыйскі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонага Сцяга, двума орденомі Чырвонай Зоркі, медалямі «За абарону Масквы», «За перамогу над Германіяй».

ГІЯНЦ Леў Арцёмавіч, н. у 1922, малодшы сяржант, 2і Украінскі, 2і Беларускі франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ГЛАДКІХ Іван Дзмітрыевіч, н. у 1922, малодшы лейтэнант, Варонежскі, Сталінградскі, Бранскі, Калінінскі, 2і, 3і Беларускія, 1ы, 2і Прыбалтыйскія франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I і II ступеней, Чырвонай Зоркі, медалямі «За абарону Сталінграда», «За ўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй».

ГЛІБІН Васіль Аляксеевіч, н. у 1917, тэхніклейтэнант 2009га зенітнага артпалка 70й зенітнаартылерыйскай дывізіі, узнагароджаны орденом Чырвонай Зоркі, медалямі «Заўзяцце Берліна», «За вызваленне Прагі», «За перамогу над Германіяй».

Былыя партызаны 1й Асіповіцкай брыгады М.Н.Гацко (злева) і С.І.Лукашэвіч (справа) каля хаты Антона і Мальвіны Пятровічаў у в. Казімірава, дзе было месца партызанскай яўкі.
Страница 336

Дз.Гладкіх.

ГЛОТАВА Алена Мікалаеўна, н. у 1924, радавая, партызанскі атрад № 210 Асіповіцкага злучэння, узнагароджана орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «Партызану Айчыннай вайны» II ступені, «За перамогу над Германіяй».

ГЛОТАЎ Васіль Васільевіч, намеснік камандзіра Асіповіцкага партызанскага злучэння, узнагароджаны орденомі Чырвонага Сцяга, Чырвонай Зоркі, 7 медалямі.

ГЛЯВІЦКІ Аляксандр Пятровіч, н. У 1911, капітан, 2і Далёкаўсходні фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Японіяй».

ГЛЯЦЭВІЧ Сцяпан Аляксеевіч, н. у 1909, радавы, 422І стралковы полк, 170я стралковая дывізія, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Чырвонай Зоркі, двума медалямі «За адвагу», медалямі «За ўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй».

ГОЦІН Васіль Васільевіч, н. у 1927, радавы, партызанскі атрад імя Фрунзе брыгады «Чырвоны сцяг» Мінскай вобл., узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «Партызану Айчыннай вайны» II ступені, «За перамогу над Германіяй».

ГРЫБАНАЎ Аляксей Пятровіч, н. у 1926, сяржант, 3і Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «За баявыя заслугі».

ГРЫБАНКОЎ Аляксандр Цімафеевіч, н. у 1918, старшы лейтэнант, ПаўднёваЗаходні, 1ы Прыбалтыйскі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За баявыя заслугі», «За абарону Сталінграда», «За перамогу над Германіяй».

ГРЫГОР’ЕЎ Анатоль Паўлавіч, н. у 1925, радавы, Ленінградскі, 1ы Украінскі франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, двума медалямі «Заадвагу», медалямі «Забаявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ГРЫЗАГЛАЗАЎ Васіль Якаўлевіч, н. у 1924, старшына, Варонежскі, 1ы Беларускі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I і II ступеней, Чырвонай Зоркі, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ГРЫНЬКО Васіль Іосіфавіч, н. у 1923, радавы, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «За вызваленне Варшавы», «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

ГРЫНЬКО Васіль Конанавіч, н. у 1913, радавы, партызанскі атрад № 210 Асіповіцкага злучэння, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «За адвагу».

ГРЫНЬКО Міхаіл Антонавіч, н. у 1921, радавы, партызанскі атрад № 752 Бабруйскай брыгады, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «Партызану Айчыннай вайны» II ступені.

ГРЫШАНОВІЧ Аляксандр Сямёнавіч, н. у 1926, радавы, 3і Украінскі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалём «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ГРЫШАНОВІЧ Дзмітрый Пракоф’евіч, н. у 1922, радавы, 3І Беларуси фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За ўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй».

ГРЫШАНОВІЧ Іван Усцінавіч, н. у 1912, радавы, Заходні фронт, партызанскі атрад імя Фрунзе Асіповіцкага злучэння, узнагароджаны двума орденомі Айчыннай вайны II ступені, медалямі «Партызану Айчыннай вайны» II ступені, «За абарону Ленінграда», «За перамогу над Германіяй».
ГРЫШАНОВІЧ Іван Цімафеевіч, н. у 1915, радавы, 1ы, 2і Беларускія франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, двума медалямі «За адвагу», медалямі «За вызваленне Варшавы», «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

ГРЫШАНОВІЧ Мікалай Іванавіч, н. у 1927, старшы матрос, 2І Беларуси фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Славы III ступені, медалямі «За вызваленне Варшавы», «За перамогу над Германіяй».

ГРЫШАНОВІЧ Ніна Максімаўна, н. у 1924, радавая, партызанскі атрад № 212 Асіповіцкага злучэння, узнагароджана орденомі Айчыннай вайны II ступені, Славы III ступені, медалямі «Партызану Айчыннай вайны» II етупені, «За перамогу над Германіяй».

ГРЫШАНОВІЧ Фёдар Якаўлевіч, н. у 1925, яфрэйтар, партызанскі атрад № 211 Асіповіцкага злучэння, 2І Беларуси фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I і II ступеней, Чырвонай Зоркі, медалямі «За адвагу», «Завызваленне Варшавы», «За перамогу над Германіяй».

ГРЫШЧАНКА Васіль Уладзіміравіч, н. у 1915, капітан, Волхаўскі, КарэлаФінскі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I і II ступеней, Чырвонай Зоркі, медалямі «За баявыя заслугі», «За абарону Ленінграда», «За перамогу над Германіяй», «За перамогу над Японіяй».

Страница 337

ГРЫШЧАНКА Фёдар Іванавіч, н. у 1911, камандзір узвода партызанскага атрада № 210 імя І.В.Сталіна, 1й Асіповіцкай брыгады, узнагароджаны орденом Чырвонай Зоркі, медалямі «Партызану Айчыннай вайны» I ступені, «За перамогу над Германіяй», «За доблесную працу».

ГУБАШЫН Уладзімір Яфімавіч, н. у 1925, радавы, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За адвагу», «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

ГУДЗЬ Андрэй Панфілавіч, н. у 1921, сяржант, 48ы гвардзейскі стралковы полк, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалём «За адвагу».

ГУЛЯЕЎ Аляксандр Паўлавіч, н. у 1926, радавы, 3і Беларускі, 1ы Прыбалтыйскі франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ГУЛЯЕУ Канстанцін Сцяпанавіч, н. у 1922, радавы, Бранскі, 2і Прыбалтыйскі франты, узнагароджаны орденом Чырвонай Зоркі.

ДАБРЫНЕЎСКІ Пётр Іванавіч, н. у 1927, сяржант, партызанскі атрад № 210 імя І.В.Сталіна Асіповіцкага злучэння, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За адвагу», «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

ДАВЫДАЎ Фёдар Іванавіч, н. у 1922, малодшы лейтэнант, Волхаўскі, Сталінградскі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I і II ступеней, Чырвонай Зоркі, медалямі «За баявыя заслугі», «За абарону Сталінграда», «За перамогу над Германіяй».

ДАНІЛАЎ Пётр Рьноравіч, н. у 1914, старшына, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

ДАРАГАНАЎ Пётр Мацвеевіч, н. у 1923, старшына, Сцяпны, 2і Прыбалтыйскі франты, узнагароджаны двума орденомі Айчыннай вайны II ступені, двума орденомі Чырвонай Зоркі, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ДАШУК Іван Фёдаравіч, н. у 1923, малодшы сяржант, партызанскі атрад № 212 Асіповіцкага злучэння, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «Партызану Айчыннай вайны» II ступені, «За перамогу над Германіяй».

ДЖЭВОЎСКІ Эдуард Іванавіч, н. у 1913, начальнік артзабеспячэння, ПаўднёваЗаходні, Калінінскі, Заходні франты, узнагароджаны орденом Чырвонай Зоркі, медалямі «За вызваленне Варшавы», «За перамогу над Германіяй».

ДЗЕНІСЕНКА Іван Ігнатавіч, н. у 1929, старшына, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «За баявыя заслугі».
Ф.І.Давыдаў. М.А.Дзячэнка.

ДЗІВАК Анатоль Іванавіч, н. у 1927, старшына, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «Заадвагу», «Заўзяцце Кёнігсберга», «За вызваленне Варшавы», «За перамогу над Германіяй».

ДЗІВАК Нічыпар Фадзеевіч, н. у 1902, радавы, 1ы Прыбалтыйскі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Славы III ступені, медалямі «За адвагу», «Заўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй».

ДЗМІТРЫЧЭНКА Сцяпан Прохаравіч, намеснік камандзіра дывізіёна, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I і II ступеней, трыма орденомі Чырвонай Зоркі.

ДЗЯРАГА Аляксей Мікалаевіч, н. у 1925, старшына, 3і Украінскі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Славы III ступені, медалямі «За адвагу», двума медалямі «За баявыя заслугі», «За ўзяцце Будапешта», «За ўзяцце Вены», «За вызваленне Прагі», «За перамогу над Герман іяй».

ДЗЯРУПН Іван Мацвеевіч, н. у 1916, радавы, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Чырвонай Зоркі, медалямі «Завызваленне Варшавы», «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

ДЗЯЧЭНКА Мікалай Аляксеевіч, н. у 1923, старшына, Закаўказскі, 1ы Беларускі, 1ы Прыбалтыйскі франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, двума орденомі Чырвонай Зоркі, медалямі «За адвагу», «Забаявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ДОМНІЧ Хаім Зелікавіч, н. у 1922, радавы, разведчык партызанскага атрада імя Р.І.Катоўскага Пінскага злучэння, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «Партызану Айчыннай вайны» I ступені, «За перамогу над Германіяй».

ДОМСКІ Данііл Сцяпанавіч, н. у 1918, радавы, 1я Польская армія, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, чатырма польскімі баявымі ўзнагародамі, медалём «За перамогу над Германіяй».

Страница 338
І.Л.Доўгаль. Р.І.Драмарацкі.
з
ЕГі
В.Б.Дрывіцкі.

ДОЎГАЛЬ Іван Лявонцьевіч, н. у 1919, сяржант, Заходні, Калінінскі, 1ы Прыбалтыйскі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Працоўнага Чырвонага Сцяга, «Знак Пашаны», медалямі «За баявыя заслугі», «За абарону Масквы», «За ўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Герман іяй».

ДОЎГАЛЬ Міхаіл Дзям’янавіч, н. у 1922, сяржант, камандзір узвода, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

ДРАГУН Пётр Раманавіч, н. у 1929, радавы, Сталінградскі, 1ы Украінскі франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За абарону Кіева», «За абарону Сталінграда».

ДРАМАРЭЦКІ Рыгор Ігнатавіч, н. у 1919, падпалкоўнік, Ленінградскі, 2і Прыбалтыйскі франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, двума орденомі Чырвонай Зоркі, медалямі «За баявыя заслугі», «За абарону Ленінграда», «За ўзяцце Кёнігсберга», «Заўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

ДРЫВІЦКІ Валянцін Браніслававіч, н. у 1923, сяржант, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Чырвонай Зоркі,
медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ДРЭНЬ Мікалай Іванавіч, н. у 1925, радаві партызанскі атрад № 277, узнагароджаны двума орденомі Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За ўзяцце Кёнігсберга», «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

ДУБІНА Міхаіл Лявонцьевіч, н. у 1918, старшына, ПаўночнаЗаходні фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «За адвагу».

ДУБІНЧЫК Іван Аляксеевіч, н. у 1911, радавы.
1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За адвагу», «За ўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй».

ДУБІНЧЫК Канстанцін Васільевіч, н. у 1916. радавы, 127ы асобны стралковы пагранічны полк, партызанскі атрад імя А.Я.Пархоменкі, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «Партызану Айчыннай вайны» I ступені, «За вызваленне Варшавы», «За перамогу над Германіяй».

ДУБІНЧЫК Канстанцін Іванавіч, н. у 1917, лейтэнант, Цэнтральны фронт, партызанскі атрад імя К.Я.Варашылава, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалём «За перамогу над Германіяй».

ДУБІНЧЫК Леанід Леанідавіч, н. у 1926, радавы, 1ы, 2і Беларускія франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу» (двойчы), «За вызваленне Варшавы», «За перамогу над Германіяй».

ДУБІНЧЫК Фёдар Сямёнавіч, н. у 1910. удзельнік Вялікай Айчыннай вайны, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, «Знак Пашаны» .

ДУДКО Іван Емяльянавіч, н. у 1918, радавы, Паўднёвы фронт, узнагароджаны орденом Славы III ступені.

ДУДКО Фёдар Паўлавіч, н. у 1917, старшы лейтэнант, Ленінградскі, 1ы, 2і Беларускія франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За баявыя заслугі», «За абарону Ленінграда», «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

ЕРМАКОВА Вікторыя Міхайлаўна, н. у 1921. 3і Беларускі, Цэнтральны франты, старшы сяржант, узнагароджана орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі».

ЕРМАКОЎ Іван Мікалаевіч, н. у 1923, старшы сяржант, Цэнтральны, 3і Беларускі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі», «За абарону Масквы», «За ўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй».

Страница 339

ЕРМАЧЭНКА Павел Пракопавіч, н. у 1916, радавы, Далёкаўсходні фронт, узнагароджаны орденом Чырвонай Зоркі.

ЕРМАШЭНКА Андрэй Цімафеевіч, н. у 1912, Бранскі, Цэнгральны, 1ы Беларускі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За вызваленне Варшавы», «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

ЕРМІШАЎ Віктар Васільевіч, н. у 1926 у в. Птушычы Асіповіцкага рна, Сталінградскі, Заходні, 3і Беларускі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Чырвонага Сцяга, Чырвонай Зоркі.

ЕЎДАКІМОВІЧ Міхаіл Ільіч, н у 1926, радавы, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ЕЎДАКІМОВІЧ Фёдар Паўлавіч, н. у 1923, радавы, 1ы, 2і Беларускія франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

ЖАЛЯЗНЯК Павел Цімафеевіч, н. у 1925 у в. Аскопаўка Бярэзінскага рна Мінскай вобл., радавы, 3і Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалём «За адвагу».

ЖАЛЯЗНЯКОЎ Павел Іванавіч, праходзіў службу з 1941 па 1945 у Мурманску і Архангельску, старшы оперупаўнаважаны аператыўнага пункта чыгункі, узнагароджаны орденомі Леніна, Чырвонага Сцяга, Чырвонай Зоркі, медалём «За перамогу над Германіяй».

ЖДАНОВІЧ Анатоль Антонавіч, н. у 1919, фельчар батальёна, ПаўднёваЗаходні, 2і Прыбалтыйскі франты, узнагароджаны орденомі Чырвонай Зоркі, «Знак Пашаны».

ЖДАНОВІЧ Валянціна Міхайлаўна, н. У 1923 у м. Ільінскае Яраслаўскай вобл., ПаўночнаЗаходні, 3і Беларускі франты, узнагароджана орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ЖДАНОВІЧ Дамінік Антонавіч, н. у 1920, малодшы сяржант, Ленінградскі фронт, узнагароджаны медалём «За баявыя заслугі».

ЖДАНОВІЧ Іосіф Адамавіч, камандзір роты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, двума орденомі Чырвонай Зоркі.

ЖОЛУДЗЕЎ Мікалай Іванавіч, н. у 1926, радавы, 1ы Прыбалтыйскі, 3і Беларускі, 1ы Далёкаўсходні франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Славы III ступені, двума орденомі «Знак Папины» , медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй», «За перамогу над Японіяй».

ЖОРАЎ Рыгор Аляксандравіч, н. у 1925 у в. Вяззе Асіповіцкага рна, малодшы сяржант, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «За адвагу».

ЖОРАЎ Сідар Іванавіч, н. у 1912, радавы, Волхаўскі, Ленінградскі, 1ы Украінскі франты, узнагароджаны орденомі Працоўнага Чырвонага Сцяга, Чырвонай Зоркі.

ЖУК Аляксей Уладзіміравіч, н. у 1924 у в. Навасёлкі Асіповіцкага рна, радавы, партызанскі атрад № 210 імя І.В.Сталіна Асіповіцкага злучэння, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Славы III ступені, медалямі «За ўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй».

ЖУК Дмитрий Викторович, родился 07.04.1925 года в д.Жуковка Лапичского сельсовета, рядовой, инвалид войн, награжден орденом Отечественной войны 1-й степени (включен в список 02.07.2020 года на основании данных ОБД «Память народа» и «Подвиг народа» о награждении, свидетельств об участии в войне, награждении памятными подарками как ветерана по местам работы).

ЖУК Мікалай Паўлавіч, н. у 1910 у в. Жыцін Асіповіцкага рна, радавы, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

ЖУК Міхаіл Адамавіч, н. у 1922 у в. Смык Асіповіцкага рна, сяржант, 1ы, 3і Беларускія франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За адвагу» (двойчы), «За ўзяцце Кёнігсберга».

ЖУК Павел Януаравіч, н. у 1924 у в. Стараселле Асіповіцкага рна, радавы, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Славы III ступені, медалямі «За доблесную працу», «За перамогу над Германіяй».

ЖУКАВЕЦ Аляксандр Сяргеевіч, н. у 1923, артылерыст, 87ы артылерыйскі полк, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Славы II і III ступеней, медалём «За баявыя заслугі».

ЖУКАЎ Кірыл Самойлавіч, Заходні фронт, Клятнянскі партызанскі атрад, узнагароджаны орденомі Чырвонага Сцяга, Чырвонай Зоркі, Славы III ступені, медалямі «Заадвагу», «Забаявыязаслугі», «За вызваленне Варшавы», «За перамогу над Германіяй».

ЖУКАЎ Мікалай Емяльянавіч, н. у 1923 у с. Коенск Новасібірскай вобл., капітан, Бранскі, 2і Прыбалтыйскі, 2і, 3і Беларускія франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі», «За ўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй».

ЖУКОЎСКІ Аляксандр Іосіфавіч, н. у 1923 у в. Паташня Асіповіцкага рна, радавы, партызанскі атрад X? 215 імя У.І.Леніна Асіповіцкага злучэння, 1ы, 3і Беларускія франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, двума орденомі Чырвонай Зоркі, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ЖУРАВЕЛЬ Аляксандр Міхайлавіч, н. у 1922 у в. Рудня Пухавіцкага рна Мінскай вобл., радавы, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалём «За перамогу над Германіяй».

ЖУРАЎЛЁЎ Канстанцін Рыгоравіч, н. у 1923 у в. Воскава Смаленскага рна Смаленскай вобл., капітан, 3і Украінскі, 1ы Беларуси франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Працоўнага Чырвонага Сцяга, Чырвонай Зоркі,

Страница 340

1941 — 1945 С, ‘ 4 Гь#ч,1 А.Ф.Жывоў. П.І.Жыла. У.А.Загароўскі. І.П.Жырны. медалямі «За вызваленне Варшавы», «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

ЖЫВАТОЎСКІ Мікалай Іванавіч, н. у 1920 у с. Станка Палтаўскай вобл., старшы сяржант, ПаўднёваЗаходні, Калінінскі франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, двума орденомі Чырвонай Зоркі, медалямі «За адвагу», «За вызваленне Варшавы», «Заўзяцце Берліна», «Заперамогу над Германіяй».

ЖЫВОЎ Аляксей Фёдаравіч, н. у 1920 у с. Шрагова Цвярской вобл., маёр, ПаўночнаЗаходні, Ленінградскі, 1ы Украінскі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I і II ступеней, Чырвонага Сцяга, Чырвонай Зоркі (тройчы), медалямі «За баявыя заслугі», «За абарону Ленінграда», «За перамогу над Германіяй».

ЖЫЛА Пётр Іванавіч, н. у 1914, Заходні, 3і Беларускі, Далёкаўсходні франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, двума орденомі Чырвонай Зоркі, медалём «За баявыя заслугі».

ЖЫЛКО Міхаіл Іосіфавіч, н. у 1926 у в. Застаўе Капыльскага рна Мінскай вобл., радавы, партызанскі атрад імя Жданава Баранавіцкай брыгады, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ЖЫЛЬЦОЎ Мікалай Сцяпанавіч, н. у 1922 у в Фядорхава Яраслаўскай вобл., старшы сяржант, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалём «За адвагу».

ЖЫРНЫ Іосіф Паўлавіч, н. у 1917 у с. Собіч Сумскай вобл., капітан, ПаўднёваЗаходні, Калінінскі. Бранскі, 1ы Беларускі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зорю, медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

ЗАБАРОНАК Васіль Вікенцьевіч, н. у 1922 радавы, партызанскі атрад № 210 імя І.В.Сталіна Асіповіцкага злучэння, узнагароджаны орденом Славы III ступені.

ЗАБАЎСКІ Мікалай Мікалаевіч, н. у 1924 у в Вязычын Асіповіцкага рна, партызанскі атрад Асіповіцкага злучэння, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступеш. медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ЗАБАЎСКІ Уладзімір Пятровіч, н. у 1924 у в Матавіла Асіповіцкага рна, радавы, партызанская брыгада № 277 імя Ізоха Кіраўскага рна, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ЗАГАРОЎСКІ Васіль Якаўлевіч, н. у 1925 у в Леніна Асіповіцкага рна, спецгрупа партызанскага атрада Асіповіцкага злучэння, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі».

ЗАГАРОЎСКІ Уладзімір Аляксеевіч, н. у 1924 у в. Верайцы Асіповіцкага рна, радавы, Забайкалье, фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «За баявыя заслугі».

ЗАГРАБЕЛЬНЫ Рыгор Савельевіч, н. у 1923 > в. Каўтуноўка Чарнігаўскай вобл., старшы сяржант Варонежскі, Ленінградскі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Славы III ступені, Чырвонай Зоркі.

ЗАДОЙКА Уладзімір Патапавіч, н. у 1922 у в Маскалёўка Вінніцкай вобл., радавы, 1ы, 4ы Украінскія франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За баявыя заслугі», «За ўзяцце Будапешта», «За перамогу над Германіяй».

ЗАЙЦАЎ Дзмітрый Іванавіч, н. у 1914, каштан 1ы, 2і Беларускія франты, узнагароджаны орденомі Айчьшнай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ЗАРАНКА Аркадзій Ільіч, н. у 1924 у в. Пагарэлае Асіповіцкага рна, партызанскі атрад імя К.Я.Варашылава брыгады «Чырвоны сцяг», узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалём «За баявыя заслугі».

ЗАХАРОНАК Міхаіл Піліпавіч, н. у 1907. падпалкоўнік, Бранскі, 3і Украінскі франты, узнагарод

Страница 341

жаны орденомі Леніна, Чырвонага Сцяга, двума орденомі Чырвонай Зоркі, Залатым і Сярэбраным крыжамі Полыіічы, медалём «За вызваленне Варшавы».

ЗАЯЦ Сяргей Мікалаевіч, н. у 1924 у в. Жорнаука Асіповіцкага рна, сяржант, 2і, 3і Беларускія франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ЗБАНОК Сяргей Паўлавіч, санінструктар, 3і Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Славы III ступені.

ЗЕЛЯНЦОЎ Мікалай Андрэевіч, н. у 1921, радавы, Волхаўскі, 1ы Прыбалтыйскі франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

ЗІНАВЕНКА Аркадзій Васільевіч, н. у 1923 у в. Лазовае Асіповіцкага рна, партызанскі атрад «Полымя» Пухавіцкага рна, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «Партызану Айчыннай вайны» I ступені.

ЗІНКЕВІЧ Вікенцій Вікенцьевіч, н. у 1915 у в. Жукаўка Асіповіцкага рна, сяржант, 134ы стралковы полк, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

ЗІНОЎЕЎ Аляксей Іванавіч, н. у 1925 у в. Конахаўка Смаленскай вобл., старшы сяржант, 1ы, 2І,
3і Беларускія франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За ўзяцце Кёнігсберга», «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

ЗІНЬКЕВІЧ Анатоль Васільевіч, н. у 1922 у в. Лучыцы Асіповіцкага рна, партызан атрада № 211 імя К.К.Ракасоўскага Асіповіцкага злучэння, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі», «Заўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

ЗЛОБІЧ Аляксандр Аляксандравіч, н. у 1913 у в. Цэль Асіповіцкагарна, радавы, 3і Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Працоўнага Чырвонага Сцяга, «Знак Пашаны».

ЗЛОБІЧ Аляксандр Іванавіч, н. у 1922 у в. Цэль Асіповіцкага рна, сувязны партызанскага атрада імя Панамарэнкі Асіповіцкага злучэння, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «Партызану Айчыннай вайны» II ступені, «За перамогу над Германіяй».

ЗЛОБІЧ Піліп Ануфрыевіч, н. у 1913 у в. Цэль Асіповіцкага рна, радавы, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

ЗОРЫН Уладзімір Паўлавіч, н. у 1909 у с. Шурма Кіраўскай вобл., падпалкоўнік, Заходні фронт, кіраўнік аператыўнай групы ва Ушацкім рне Віцебскай вобл., узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені (двойчы), Чырвонай Зоркі, медалямі «Заадвагу», «Забаявыя заслугі», «Парты
зану Айчыннай вайны» I ступені, «За абарону Масквы».

ЗУБАРЫК Уладзімір Аляксандравіч, радавы, Заходні, Бранскі, 1ы Прыбалтыйскі франты, узнагароджаны орденом Славы III ступені.

ЗУБЕЦ Піліп Аляксандравіч, камандзір дывізіёна, Заходні фронт, узнагароджаны орденом Чырвонай Зоркі.

ЗУБОВІЧ Мікалай Віктаравіч, н. у 1923, партызан брыгады № 161 імя Р.І.Катоўскага, узнагароджаны медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ЗУЕЎ Аляксандр Васільевіч, н. у 1925, радавы, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «За адвагу».

ЗЯБЛІКАЎ Сцяпан Сцяпанавіч, н. у 1915, маёр, Сталінградскі, 2і Беларускі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I і II ступеней, двума орденомі Чырвонай Зоркі, медалём «За баявыя заслугі».

ІВАНЕНКА Пётр Лукіч, н. у 1921 у в. Уцянка Даваленскага рна Новасібірскай вобл., старшына, Цэнтралъны, 1ы Прыбалтыйскі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Славы III ступені, двума орденомі Чырвонай Зоркі, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ІВАНОВА Зінаіда Лявонцьеўна, н. у 1921 у в. Зялёная Дубрава Старадарожскага рна Мінскай вобл., мал. лейтэнант, Бранскі, 1ы Беларускі франты, узнагароджана орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

ІВАНОВА Любоў Ануфрыеўна, н. у 1923 у в. Ноўка Віцебскай вобл., партызанка 2й Мінскай брыгады, узнагароджана орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «Партызану Айчыннай вайны» II ступені, «За перамогу над Германіяй».

ІВАНОЎ Мікалай Паўлавіч, н. у 1924 у Смаленскай вобл., сяржант, Ленінградскі, 1ы Украінскі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, медалём «За адвагу».

ІВАНОЎ Павел Міхайлавіч, н. у 1926 у в. Коценева Ленагорскага рна Тульскай вобл., падпалкоўнік, 1ы, 2і Беларускія франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Славы III ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За вызваленне Варшавы», «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

ІВАНОЎ Рыгор Іванавіч, н. у 1919 у Новасібірскай вобл., партызанскі атрад № 211 імя К.К.Ракасоўскага 1й Асіповіцкай брыгады, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I і II ступеней, Чырвонай Зоркі, медалём «Партызану Айчыннай вайны» I ступень

ІВАНОЎ Уладзімір Іванавіч, камандзір палка, Калінінскі, 2і Прыбалтыйскі франты, узнагароджаны двума орденомі Айчыннай вайны I ступені, орденомі Чырвонага Сцяга, Чырвонай Зоркі.

Страница 342
1941 1945
Р.І.Іваноў. І.А.Кавецкі.
П.Л.Кажанец.

ІВАНЬКОЎ Аляксей Платонавіч, н. у 1922 у в. Малевіцкая Рудня Жлобінскага рна Гомельскай вобл., радавы, ПаўночнаЗаходні, 1ы Украінскі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I і II ступеней, медалямі «За абарону Масквы», «За перамогу над Германіяй».

ІГНАЦЕНКА Іван Пракопавіч, н. у 1926, радавы, 3і Прыбалтыйскі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Славы III ступені, медалём «За адвагу».

ІЛЫН Уладзімір Мікалаевіч, радавы, Сталінградскі, 2і Беларускі франты, узнагароджаны двума орденомі Чырвонай Зоркі, двума медалям! «За баявыя заслугі», медалямі «За абарону Сталінграда», «За ўзяцце Кёнігсберга».

ІОНАС Уладзімір Францавіч, н. у 1926 у в. Ліпень Асіповіцкага рна, радавы, 2і, 3і Беларускія франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За адвагу», «За ўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй».

ІОНАЎ Аляксей Фёдаравіч, н. у 1921 у в. Аляксандраўка Саратаўскай вобл., старшына, 1ы Беларускі фронт, АрлоўскаКурская дуга, КорсуньШаўчэнкаўская аперацыя, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі».

ІПАЛІТАЎ Іван Міхайлавіч, н. у 1926 у в. Нагайбак, Башкірыя, капітан, 1ы Прыбалтыйскі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ІСАЙ Аляксандр Паўлавіч, н. у 1925 у в. Карытнае Асіповіцкага рна, партызан атрада імя К.Я.Варашылава 99й брыгады імя Гуляева, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, двума медалямі «За адвагу», медалямі «Партызану Айчыннай вайны» II ступені, «За перамогу над Германіяй».

ІЎЧЫК Іван Мікалаевіч, начальнік артмайстэрні, Ленінградскі фронт, узнагароджаны орденомі Леніна, Чырвонага Сцяга, двума орденомі Чырвонай Зоркі.

КАВАЛЕНКА Пётр Фёдаравіч, н. у 1921, ПаўночнаЗаходні, 1ы, 2і Прыбалтыйскія, 3і Беларускі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Чырвонай Зоркі, медалём «За баявыя заслугі».

КАВАЛЕЎСКІ Леанід Калістратавіч, н. у 1926, ст. сяржант, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I і II ступеней, двума медалямі «За адвагу», медалямі «За вызваленне Варшавы», «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Герман іяй».

КАВАЛЁВА Вольга Іванаўна, н. у 1925, партызанскі атрад № 212 імя С.С.Сумчанкі 1й Асіповіцкай брыгады, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «Партызану Айчыннай вайны» II ступені, «За перамогу над Германіяй».

КАВАЛЁЎ Андрэй Паўлавіч, н. у 1922, радавы, Заходні, 1ы Беларускі, 1ы Прыбалтыйскія франты, узнагароджаны орденомі Славы III ступені, Айчыннай вайны I ступені, Чырюнай Зоркі, медалём «За адвагу».

КАВЕЦКІ Іосіф Антонавіч, н. у 1917, лейтэнант, Крымскі, КарэлаФінскі, 2і Прыбалтыйскі, Сталінградскі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Чырвонай Зоркі, медалём «За перамогу над Германіяй».

КАЖАНЕЦ Павел Логвінавіч, н. у 1921, радавы, Заходні фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «За баявыя заслугі».

КАЗАКОЎ Мікалай Прохаравіч. н. у 1923, партызанскі атрад імя А.С.Шашуры 161й брыгады імя Р.І.Катоўскага, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалём «Партызану Айчыннай вайны» I ступені.

КАЗАЧОНАК Уладзімір Майсеевіч, н. у 1918, радавы, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

КАЗЛОЎСКІ Іван Мікалаевіч, н. у 1919, партызанскі атрад імя В.М.Молатава 2й Мінскай брыгады, узнагароджаны медалём «За баявыя заслугі».

КАЗЛОЎСКІ Пётр Пятровіч, н. у 1910, 3і Беларускі фронт, узнагароджаны медалямі «За ад

Страница 343

вагу», «За ўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй».

КАЗМІН Рыгор Фёдаравіч, н. у 1919, сяржант, 1ы Беларускі фронт, партызанскі атрад імя Ф.Э.Дзяржынскага 161й брыгады імя Р.І.Катоўскага, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «Партызану Айчыннай вайны» II ступені, «За перамогу над Германіяй».

КАЗЮЧЫЦ Уладзімір Іванавіч, н. у 1924, капітан, Сцяпны, Сталінградскі, 2і Украінскі франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

КАЛЕСНІКАЎ Дзмітрый Паўлавіч, н. у 1926, радавы, 3і Украінскі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За ўзяцце Будапешта», «За перамогу над Германіяй».

КАЛІНОЎСКІ Аляксандр Уладзіміравіч, н. у
1921, радавы, Ленінградскі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За адвагу», «За абарону Ленінграда», «За перамогу над Германіяй».

КАЛІНОЎСКІ Мікалай Рыгоравіч, н. у 1924, радавы, Цэнтральны, 1ы Беларускі франты, узнагароджаны орденомі Працоўнага Чырвонага Сцяга, Айчыннай вайны II ступені, медалём «За баявыя заслугі», «За вызваленне Варшавы», «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

КАЛПАЧКІН Георгій Васільевіч, н. у 1924, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «Заўзяцце Будапешта», «За перамогу над Германіяй».

КАНАВАЛАЎ Павел Міхайлавіч, н. у 1906, камандзір 37й партызанскай брыгады імя Пархоменкі, начальнік штаба злучэння Мінскай вобл., намеснік камандзіра 30й гвардзейскай танкавай брыгады, узнагароджаны орденомі Чырвонага Сцяга, Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «Партызану Айчыннай вайны» I ступені, «За ўзяцце Кёнігсберга», «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

КАНАВАЛЕНКА Рыгор Афанасьевіч, н. у 1924, радавы, 3і Украінскі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За ўзяцце Будапешта», «За перамогу над Германіяй».

КАНАВАЛЬЧУК Пётр Фёдаравіч, н. у 1919, радавы, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «Партызану Айчыннай вайны» II ступені, «За перамогу над Германіяй».

КАНДРАЦЁНАК Барыс Максімавіч, н. у 1913, радавы, 3І Беларуси фронт, узнагароджаны орденом Славы III ступені.

КАНОНІК Андрэй Фаміч, н. у 1912, 15ы асобны атрад «За Радзіму», узнагароджаны орденомі Ай
чыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі», «Партызану Айчыннай вайны» I ступень

КАНОШК Канстанцін Мікалаевіч, н. у 1920, 1ы Беларуси фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «За адвагу».

КАНСТАНЦІНАЎ Мікалай Сяргеевіч, н. у 1923, Карэльскі фронт, ст. лейтэнант, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За абарону Савецкага Запаляр’я», «За перамогу над Германіяй».

КАНЮШКА Рыгор Парфенавіч, н. у 1916, сяржант, Заходні фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступеш, Чырвонай Зоркі, медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

КАПЕЙКА Міхаіл Піліпавіч, н. у 1926, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «За ўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй».

КАПУСЦІН Іван Харытонавіч, н. у 1918, 2і, 3і Украінскія франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, двума орденомі Чырвонай Зоркі, медалём «За баявыя заслугі».

КАРАСЁЎ Барыс Рувімавіч, н. у 1920, Ленінградскі, Калінінскі, 2і Прыбалтыйскі франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, двума орденомі Чырвонай Зоркі, медалямі «За адвагу», «За абарону Ленінграда».

КАРАСІК Іосіф Зімяленавіч, н. у 1908, ПаўночнаЗаходні, 3і Украінскі франты, узнагароджаны медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі».

КАРАТКЕВІЧ Сцяпан Данілавіч, н. у 1922, партызанскі атрад імя А.С.Шашуры 161й брыгады імя Р.І.Катоўскага, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі».

КАРНІЕНКА Іван Іванавіч, н. у 1920, старшына, Каўказскі, 1ы Украінскі франты, узнагароджаны орденомі Славы III ступені, Айчыннай вайны II ступені, двума медалямі «За адвагу», медалямі «За ўзяцце Будапешта», «За перамогу над Германіяй».

КАРОБКІН Міхаіл Яфімавіч, н. у 1908, Ленінградскі, Волхаўскі, Фінскі франты, узнагароджаны двума орденомі Чырвонай Зоркі, медалём «За баявыя заслугі».

КАРОЛЬ Рыгор Аляксеевіч, н. у 1923, радавы,
1ы Беларуси, 2і Прыбалтыйскі франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За адвагу», «За вызваленне Варшавы», «Заўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

КАРОЛЬ Уладзімір Карпавіч, н. у 1925, партызанскі атрад № 210 імя І.В.Сталіна 1й Асіповіцкай брыгады, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

КАРОТКІ Ігар Ігнатавіч, н. у 1909 у в. Дукарка Пухавіцкага рна, дырэктар СШ № 1 г. Асіповічы,

Страница 344

Ф.С.Каспяровіч.
на фронце ў 1941 — 1945 гг., радавы, Заходні, 3і Беларускі франты, узнагароджаны орденомі Чырвонай Зоркі, Айчыннай вайны I ступені, медалём «За абарону Масквы».

КАРОТКІ Мікалай Мікітавіч, н. у 1926, 2І Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалём «За адвагу».

КАРПІКАЎ Пётр Іосіфавіч, н. у 1926, мал. сяржант, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Працоўнага Чырвонага Сцяга, Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

КАРТУН Міхаіл Іванавіч, н. у 1925, радавы, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

КАРУКАВЕЦ Цімафей Фёдаравіч, н. у 1908, радавы 399й стралковай дывізіі 48й арміі, узнагароджаны орденом Чырвонай Зоркі, медалямі «За ўзяцце Кёнігсберга», За перамогу над Германіяй».

КАСІЧКІН Мікалай Мікалаевіч, н. у 1914, маёр, Ленінградскі, Волхаўскі, 3і Беларускі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I і II ступеней, Чырвонай Зоркі, медалямі «За баявыя заслугі», «За абарону Ленінграда», «За перамогу над Германіяй».

КАСПЯРОВІЧ Аляксандр Канстанцінавіч, н.
у 1926, ст. сяржант, 1ы Забайкальскі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

КАСПЯРОВІЧ Віктар Казіміравіч, н. у 1906, сяржант, 1ы Украінскі фронт, узнагароджаны орденомі Леніна, Працоўнага Чырвонага Сцяга, Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За абарону Масквы», «За перамогу над Германіяй», «За перамогу над Японіяй».

КАСПЯРОВІЧ Фёдар Сяргеевіч, н. у 1921, сяржант, Далёкаўсходні фронт, узнагароджаны орденом Леніна, двума орденомі Айчыннай вайны I ступені, медалём «За перамогу над Германіяй».

КАСТЭНКА Іван Фёдаравіч, н. у 1926, радавы,
3і Украінскі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «За баявыя заслугі».

КАСТЭНКА Яўгенія Іосіфаўна, н. у 1926, партызанскі атрад імя Ф.Э.Дзяржынскага 161й брыгады імя Р.І.Катоўскага, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі».

КАСЬЯНАЎ Дзмітрый Мікалаевіч, н. у 1924, 3і Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі.

КАТАРСКІ Віктар Антонавіч, н. у 1926, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалём «За баявыя заслугі».

КАТКОВА Марыя Ільінічна, н. у 1923, медсястра, 3і Беларускі, 1ы Прыбалтыйскі франты, узнагароджана орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За абарону Масквы», «За перамогу над Германіяй».

КАЎШУРЭНКА Сцяпан Захаравіч, н. у 1902, радавы, 2І Беларусю фронт, узнагароджаны медалём «За баявыя заслугі».

КАЦАПАЎ Дзмітрый Капітонавіч, н. у 1925, сяржант, 1ы, 3і Украінскія франты, узнагароджаны орденомі Славы III ступені, Айчыннай вайны II ступені, двума медалямі «За адвагу».

КАЧАН Уладзімір Сяргеевіч, н. у 1918, радавы, партызанскі атрад «Сокал» 2й Мінскай брыгады, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «За адвагу».

КАЧАНАЎ Аляксандр Іванавіч, н. у 1925, радавы, 2і Беларусю фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалём «За адвагу».

КАЧУРЫН Аляксандр Міхайлавіч, н. у 1925, радавы, 2і, 3і Беларускія франты, узнагароджаны орденомі Славы III ступені, Айчыннай вайны I ступені, медалём «За баявыя заслугі».

КАШКАНАВА Ганна Іванаўна, н. у 1918, мал. сяржант, 1ы Украінскі фронт, узнагароджана орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

Страница 345

КАШКО Павел Іванавіч, н. у 1913, радавы, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалём «За адвагу».

КАШЛАЧ Аляксандр Аляксандравіч, н. у 1924, радавы, 1ы Прыбалтыйскі фронт, партызанскі атрад «За Савецкую Беларусь», узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «Партызану Айчыннай вайны» II ступені.

КАШЛАЧ Іван Паўлавіч, н. у 1909, радавы, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны медалямі «За баявыя заслугі», «За вызваленне Варшавы», «За перамогу над Германіяй».

КЕДЗІЧ Іван Іванавіч, н. у 1909, радавы, партызанскі атрад Я? 754 імя В.І.Алёхіна 12й кавалерыйскай брыгады імя І.В.Сталіна, узнагароджаны медалём «Партызану Айчыннай вайны» II ступені.

КІРЫНОВІЧ Лізавета Андрэеўна, н. у 1918, партызанскі атрад Я? 210 імя І.В.Сталіна 1й Асіповіцкай брыгады, узнагароджана орденом Айчыннай вайны II ступень медалямі «Партызану Айчыннай вайны» II ступені, «За перамогу над Германіяй».

КІРЫНОВІЧ Мікалай Антонавіч, н. у 1927, партызанскі атрад «Слава» брыгады «Полымя», узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «Партызану Айчыннай вайны» II ступені, «За перамогу над Германіяй».

КІРЭЕЎ Мікалай Емяльянавіч, н. у 1917, Ленінградскі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «За баявыя заслугі».

КІСЕЛЬ Аляксандр Вікенцьевіч, н. у 1902, партызанскі атрад № 212 імя С.С.Сумчанкі 1й Асіповіцкай брыгады, узнагароджаны медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі».

КЛАПЕР Уладзімір Якаўлевіч, н. у 1925, радавы, 1ы, 2і Украінскія франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «За адвагу», «За ўзяцце Вены», «За перамогу над Германіяй».

КЛАЧКОЎ Георгій Іванавіч, н. у 1924, мал. сяржант, Сталінградскі, 1ы, 2і Беларускія франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За адвагу», «За абарону Сталінграда», «За перамогу над Германіяй».

КЛЕВАНЕЦ Мікалай Іванавіч, н. у 1924, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені.

КЛЕПЧА Афанасій Сідаравіч, н. у 1916, сяржант, партызанскі атрад № 61 Клічаўскага аператыўнага цэнтра, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступень Чырвонай Зоркі, медалямі «За баявыя заслугі», «Партызану Айчыннай вайны» II ступені, «За перамогу над Германіяй».

КЛІЗОВІЧ Іван Іларыёнавіч, н. у 1925, радавы,
1ы Беларуси фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступень медалём «За баявыя заслугі».
II. Корсак.

КНІГА Аляксандр Рыгоравіч, н. у 1927, сяржант, Усходні фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступень Працоўнага Чырвонага Сцяга, медалём «За перамогу над Японіяй».

КНІГА Аркадаь Васільевіч, н. у 1926, радавы, 2і,
3і Украінскія франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «За ўзяцце Вены», «За перамогу над Германіяй».

КНЯЗОВІЧ Іван Іларыёнавіч, н. у 1925, 1ы Беларуси фронт, узнагароджаны медалём «За баявыя заслугі».

КОЗЕЛ Уладзімір Кандратавіч, н. у 1925, радавы, 1ы Беларуси фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

КОЗІН Васіль Сцяпанавіч, н. у 1926, 1ы, 2і Украінскія, 1ы, 2і Беларускія франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «За адвагу».

КОМЛІК Мікалай Уладзіміравіч, н. у 1922, узнагароджаны орденомі Славы III ступені, Айчыннай вайны II ступень

КОРБУТ Станіслаў Аляксеевіч, н. у 1919, сяржант, Волхаўскі, Прыбалтыйскі, 4ы Украінскі франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступень медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі», «За абарону Масквы», «За ўзяцце Вены», «За перамогу над Германіяй».

КОРНЕЎ Сяргей Пятровіч, н. у 1923, старшына, 2І Беларуси фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступень медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

КОРСАК Іван Ігнатавіч, н. у 1926, радавы, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступень медалямі «За баявыя заслугі», «За ўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй».

КОРШУНАЎ Васіль Ніканоравіч, н. у 1909, Цэнтралъны фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступень медалём «За баявыя заслугі».

КОТАВА Ася Вульфаўна, н. у 1920, фельчар, партызанскі атрад імя М.А.Шчорса 37й брыгады імя

Страница 346

М.І.Крэўчык.
Л. Ф. Кулакова.
А.Я.Пархоменкі, узнагароджана орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «За адвагу».

КРАЎЧАНКА Васіль Емяльянавіч, н. у 1918, ст. сяржант, Заходні, Сталінградскі франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За абарону Масквы», «За абарону Сталінграда», «За перамогу над Германіяй».

КРАЎЧАНКА Канстанцін Арцёмавіч, н. у 1913,
1ы Беларускі фронт, узнагароджаны медалямі «За адвагу», «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

КРАШЭЎСКІ Пётр Станіслававіч, н. у 1921, 121ы полк проціпаветранай абароны, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалям: «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

КРАЮХІН Мікалай Анатольевіч, н. у 1919, Сталінградскі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, двума орденомі Чырвонай Зоркі, медалямі «Заадвагу», «Забаявыя заслугі», «За абарону Сталінграда».

КРУЖЫЛІН Генадзь Міхайлавіч, н. у 1923, Ленінградскі, Варонежскі, 1ы, 4ы Украінскія франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, двума орденомі Чырвонай Зоркі.

КРУКАЎ Уладзімір Андрэевіч, н. у 1925, 115ы асобны партызанскі атрад Клічаўскай ВАГ, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступеш, медалямі «За баявыя заслуп», «За перамогу над Германіяй».

КРУПСКАЯ (дев. САМСОНОВА) Мария Демьяновна, родилась 4 июля 1928 года, участвовала в партизанском движении Беларуси в период с декабря 1943 года по июнь 1944 года, в качестве связной 210 — го отдельного отряда им. И. В. Сталина. Награждена юбилейными медалями, памятными знаками. Умерла в декабре 2019 года (запись добавлена 06.12.2019)

КРЫВЕНАК Аляксей Сцяпанавіч, н. у 1924, радавы, спецгрупа асобага прызначэння войскаў МУС «Авадзень», узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

КРЭМЕЗ Павел Антонавіч, н. у 1908, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны медалямі «За баявыя заслугі», «За абарону Масквы», «За перамогу над Германіяй».

КРЭЎЧЫК Міхаіл Іванавіч, н. у 1906 у в. Вязычын Асіповіцкага рна, начальнік штаба партызанскага атрада № 309 імя С.М.Кірава 1й Асіповіцкай
брыгады, узнагароджаны двума орденомі Чырвонага Сцяга, орденом Айчыннай вайны I ступені.

КУЗЕЙ Іван Сямёнавіч, н. у 1924, партызанск: атрад № 3 імя Фрунзе 100й брыгады імя С.М.Кірава, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «За адвагу».

КУЛАК Павел Іванавіч, н. у 1910, 3і Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалём «За баявыя заслугі».

КУЛАКОВА Лідзія Фёдараўна, н. у 1924, сяржант, 2і, 3і Украінскія франты, узнагароджана орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

КУЛАКОЎ Аляксандр Іванавіч, н. у 1925, 1ы,
2і Украінскія, 3і Беларускі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Чырвонай Зоркі.

КУЛАКОЎ Іван Фёдаравіч, н. у 1926, мал. сяржант, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступеш, Чырвонай Зоркі, медалямі «За вызваленне Варшавы», «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

КУЛІШКІН Мікалай Іосіфавіч, н. у 1926, 1ы Украінскі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «За ўзяцце Берліна», «За вызваленне Прагі».

КУЛЬШ Канстанцін Мікалаевіч, н. у 1925, 3І Украінскі фронт, узнагароджаны медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі».

КУНЦЭВІЧ Эмілія Пятроўна, н. у 1923, 216ы асобны партызанскі атрад імя Панамарэнкі Асіповіцкай ВАГ, узнагароджана орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «Партызану Айчыннай вайны» II ступені, «За перамогу над Германіяй».

КУРАЧКІН Міхаіл Сяргеевіч, н. у 1926, старшына, 3і Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі».

КУРГАНОВІЧ Вікенцій Мікалаевіч, н. у 1924,
3і Беларускі фронт, узнагароджаны медалямі «За баявыя заслугі», «За ўзяцце Кёнігсберга».

КУРС Аляксандр Мікалаевіч, н. у 1923, 21 Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Славы III ступені, Айчыннай вайны I ступені, медалём «За перамогу над Германіяй».

КУРС Іван Фёдаравіч, н. у 1926, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалём «За адвагу».

КУРЫЛЬЧЫК Мікалай Пятровіч, н. у 1904, радавы, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Чырвонага Сцяга.

КУТЫНКА Міхаіл Данілавіч, н. у 1918, партызан 2й Мінскай брыгады, сапёр 67й механізаванай брыгады, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Чырвонай Зоркі, Славы III ступені, медалём «За перамогу над Германіяй».

Страница 347

ЛАГУЦІН Іван Мартынавіч, н. у 1920, радавы,
2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «За адвагу».

ЛАГУЦЬКА Іван Рыгоравіч, н. у 1926, 3і Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Кастрычніцкай Рэвалюцыі, Айчыннай вайны II ступені, «Знак Пашаны», медалём «За перамогу над Германіяй».

ЛАДЫГІНА Яўгенія Сямёнаўна, н. у 1925, 5я Клятнянская партызанская брыгада, узнагароджана орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За працоўную адзнаку», «Партызану Айчыннай вайны» II ступені, «За перамогу над Германіяй».

ЛАЗАРЭВІЧ Іван Антонавіч, н. у 1921, партызанскі атрад «Полымя» брыгады «Полымя», узнагароджаны орденомі Чырвонага Сцяга, Айчыннай вайны II ступені, медалямі «Партызану Айчыннай вайны» II ступені, «За перамогу над Германіяй».

ЛАЗАРЭВІЧ Усевалад Антонавіч, н. у 1919, Заходні фронт, партызанскі атрад «Перамога» брыгады «Полымя», узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «Партызану Айчыннай вайны» II ступені, «За перамогу над Германіяй».

ЛАРКІН Сцяпан Купрыянавіч, н. у 1925, 31 Беларуси фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

ЛАСІЦКІ Анатоль Зянонавіч, н. у 1925, партызанскі атрад імя А.С.Шашуры 161й брыгады імя Р.І.Катоўскага, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ЛАТУШКІН Барыс Іванавіч, н. у 1920, артылерыст, Сцяпны, Данскі, ПаўднёваЗаходні, 3і Беларускі франты, узнагароджаны орденомі Леніна, Чырвонай Зоркі, медалём «За перамогу над Германіяй».

ЛЕЛЯ Мікалай Мінавіч, н. у 1916, Каўказскі, 3і Украінскі франты, узнагароджаны орденомі Чырвонага Сцяга, Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ЛЁЛЯ Павел Сямёнавіч, н. у 1922, 752і партызанскі атрад 1й Бабруйскай брыгады, 2і Беларуси фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі», «Партызану Айчыннай вайны» II ступені, «За перамогу над Германіяй».

ЛЕТУНОВІЧ Дзмітрый Іванавіч, н. у 1922, 2і Беларуси фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Чырвонай Зоркі.

ЛІТВІІІІЧАНКА Рыгор Фёдаравіч, н. у 1925, старшына, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, двума медалямі «За баявыя заслугі», медалямі «За вызваленне Варшавы», «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».
Б.І.Латушкін.

ЛГУШЫЦ Барыс Саламонавіч, н. у 1923, Заходні, ПаўднёваЗаходні, 3і Украінскі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Чырвонай Зоркі.

ЛОГВІН Канстанцін Дзмітрыевіч, н. у 1922, 3і Украінскі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

ЛОГВІН Канстанцін Мацвеевіч, н. у 1919, партызанскі атрад «Камсамол» 1й Мінскай брыгады, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалём «Партызану Айчыннай вайны» II ступені.

ЛУКАШЭВІЧ Станіслаў Іванавіч, н. у 1923, партызанскі атрад № 210 імя І.В.Сталіна 1й Асіповіцкай брыгады, узнагароджаны медалём «Партызану Айчыннай вайны» I ступені.

ЛУКОШКА Уладзімір Іванавіч, н. у 1927, партызанскі атрад № 752 1й Бабруйскай брыгады, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «Партызану Айчыннай вайны» II ступень

ЛУК’ЯНАЎ Мікалай Дзмітрыевіч, н. у 1923, 1ы Украінскі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За баявыя заслугі», «За ўзяцце Берліна».

ЛЬВОЎ Мікалай Андрэевіч, н. у 1920, лейтэнант, Заходні фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

ЛЮБІМАЎ Леанід Аляксандравіч, н. у 1925,1ы Беларуси фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі».

ЛЮЦІКАЎ Антон Аятонавіч, н. у 1924, 1ы Беларуси фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступень медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

ЛЯВІЦКАЯ Кацярына Пятроўна, н. у 1923, партызанскі атрад «Чырвоны сцяг» Чэрвеньскага рна, узнагароджана орденом Айчыннай вайны II ступень медалямі «Партызану Айчыннай вайны» II ступень «За перамогу над Германіяй».

Страница 348

М.Я.Майсеенка. М.М.Малаковіч.

ЛЯШЧУК Іван Пятровіч, н. у 1913, Заходні, Усходні, Паўночны франты, узнагароджаны орденом Чырвонай Зоркі, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі».

ЛЯШЧУК Мікалай Іванавіч, н. у 1926, партызанскі атрад № 215 імя У.І.Леніна 1й Асіповіцкай брыгады, 1ы Беларускі фронт, мал. сяржант, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ЛЯШЭНКАЯкаў Андрэевіч, н. у 1911, ПаўднёваЗаходні, 2і Беларускі франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны 1 ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За ўзяцце Кёнігсберга».

МАЗГАЛІН Яўген Іванавіч, н. у 1924, партызанскі атрад імя А.В.Суворава брыгады імя І.В.Сталіна, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За адвагу», «Партызану Айчыннай вайны» II ступені, «За перамогу над Германіяй».

МАЗУРА Станіслаў Мікалаевіч, н. у 1922, лейтэнант, партызанскі атрад № 210 імя І.В.Сталіна 1й Асіповіцкай брыгады, узнагароджаны двума орденомі Айчыннай вайны II ступені, медалём «Партызану Айчыннай вайны» I ступені.

МАЗУРОНАК Іван Мяфодзьевіч, н. у 1924, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалём «За баявыя заслугі».

МАЙКО Аляксей Мікалаевіч, н. у 1923, партызанскі атрад «Полымя» брыгады «Полымя», узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «Партызану Айчыннай вайны» II ступені.

МАЙСЕЕНКА Марыя Якаўлеўна, н. у 1922, мал. лейтэнант, Заходні, 3і Беларускі, Далёкаўсходні франты, узнагароджана орденомі Айчыннай вайны II ступені, двума орденомі Чырвонай Зоркі, медалямі «За баявыя заслугі», «За ўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй», «За перамогу над Японіяй».

МАЙСЕЕЎ Сямён Міхайлавіч, н. у 1924, 2і, 3І Украінскія франты, узнагароджаны орденомі Сла
вы III ступені, Айчыннай вайны II ступені, двума медалямі «За адвагу», медалём «За ўзяцце Будапешта» .

МАКСІМЕНКА Васіль Аляксандравіч, н. у 1922,
2і, 3і Беларускія франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За адвагу», «За баявьм заслугі», «За перамогу над Германіяй».

МАЛАВІЧКА Уладзімір Данілавіч, н. у 1922, Заходні, Цэнтральны, 2і Прыбалтыйскі франты, узнагароджаны двума орденомі Чырвонай Зоркі, медалямі «Заўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй».

МАЛАКОВІЧ Міхаіл Макаравіч, н. у 1922, партызанскі атрад імя С.М.Кірава 37й брыгады імя
А.Я.Пархоменкі, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, двума медалямі «За адвагу», «Партызану Айчыннай вайны» I ступені, «За працоўную адзнаку», «За перамогу над Германіяй».

МАЛАХАЎ Іван Рыгоравіч, н. у 1924, сяржант, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Чырвонай Зоркі, медалём «За перамогу над Германіяй».

МАЛАХАЎ Якаў Емяльянавіч, н. у 1923, радавы, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, Славы II і III ступеней, медалямі «За ўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй».

МАЛАШКА Павел Яфімавіч, н. у 1923, ст. сяржант, 1ы Прыбалтыйскі фронт, партызанскі атрад № 214 імя М.І.Калініна 1й Асіповіцкай брыгады, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «Партызану Айчыннай вайны» II ступені, медалём «За перамогу над Германіяй».

МАЛЕВІЧ Васіль Казіміравіч, н. у 1916, мал. лейтэнант, партызанскі атрад імя А.Я.Пархоменкі 161й брыгады імя Р.І.Катоўскага, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «Партызану Айчыннай вайны» II ступені.

МАЛЕЦ Фёдар Міхайлавіч, н. у 1919, Заходні, 1ы Беларуси, 1ы Прыбалтыйскі франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

МАЛІНОЎСКІ Павел Васільевіч, н. у 1908, сяржант, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Славы III ступені, Айчыннай вайны I ступені, Чырвонай Зоркі, медалём «За перамогу над Германіяй».

МАЛЬЦАЎ Іван Піліпавіч, н. у 1919, 3і Беларуси фронт, узнагароджаны орденомі Славы III і II ступеней, Айчыннай вайны I ступені, Чырвонай Зоркі.

МАНАК Міхаіл Антонавіч, н. у 1926, мал. сяржант, 1ы Беларуси фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалём «За адвагу».

МАНЬКО Уладзімір Данілавіч, н. у 1922, партызанскі атрад імя А.С.Шашуры 161й брыгады імя Р.І.Катоўскага, узнагароджаны орденом Айчын

Страница 349

най вайны II ступені, медалямі «Партызану Айчыннай вайны» II ступені, «За перамогу над Германіяй».

МАРДУСЕВІЧ Анатоль Пятровіч, н. у 1922, сяржант, Карэльскі, Ленінградскі, 1ы Беларускі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Чырвонай Зоркі, медалём «За перамогу над Германіяй».

МАРОЗАЎ Мікалай Паўлавіч, н. у 1921, партызанскі атрад № 210 імя І.В.Сталіна 1й Асіповіцкай брыгады, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «Партызану Айчыннай вайны» I ступені, «За перамогу над Германіяй».

МАРОЗАЎ Пётр Іванавіч, н. у 1924 у с. Лукерына Омскай вобл., маёр, Цэнтралъны, 1ы Украінскі франты, Герой Савецкага Саюза.

МАРТЫНЧЫК Валянцін Пягровіч, н. у 1927, ст. сяржант, Забайкальскі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, двума медалямі «За адвагу», медалём «За перамогу над Японіяй».

МАРЫНІЧЭНКА Іван Еўдакімавіч, н. у 1921, капітан медслужбы, Заходні, ПаўночнаЗаходні, Волхаўскі, 1ы Беларускі франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, двума медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Герман іяй».

МАСКВІН Іван Іванавіч, н. у 1914, 2і Беларускі фронт, партызанскі атрад «Савецкая Беларусь» брыгады імя П.К.Панамарэнкі, узнагароджаны орденомі Славы III ступені, Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За ўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй».

МАТВІЁНАК Іван Раманавіч, н. у 1922, партызанскі атрад імя К.Я.Варашылава 99й брыгады імя Гуляева, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «Партызану Айчыннай вайны» II ступені, «За перамогу над Германіяй».

МАТВІЕЦ Мікалай Лаўрэнцьевіч, н. у 1920, Фінскі, Каўказскі франты, узнагароджаны орденом Чырвонай Зоркі, медалём «За баявыя заслугі».

МАТВЯЙЧУК Мікалай Цярэнцьевіч, н. у 1921, ПаўночнаЗаходні, Калінінскі, Сталінградскі, 1ы Беларускі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За баявыя заслугі», «За абарону Сталінграда», «За вызваленне Варшавы», «За ўзяцце Берліна».

МАШЫНІСТАЎ Аляксандр Пятровіч, н. у 1915, маёр, ПаўднёваЗаходні, Карэльскі, 2і Беларускі франты, узнагароджаны орденомі Чырвонага Сцяга, Айчыннай вайны I ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За баявыя заслугі», «За абарону Савецкага Запаляр’я», «За абарону Кіева», «За вызваленне Варшавы», «За ўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй».

МЕЛЬНІКАЎ Мікалай Аляксандравіч, н. у 1926,
3і Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «За ўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй».

Яны вярнуліся пераможцамі
А.П.Машыністаў. А.А.Мірончык.

МІЗЮК Георгій Георгіевіч, н. у 1924, 277ы партызанскі полк, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалём «Партызану Айчыннай вайны» II ступені.

МІНІЧ Аляксандр Аляксандравіч, н. у 1923, 1ы Беларускі фронт, партызанскі атрад № 210 імя І.В.Сталіна 1й Асіповіцкай брыгады, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За ўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй».

МІРОНЧЫК Аляксандр Аляксандравіч, н. у 1926, 3і Беларускі фронт, партызанскі атрад імя
В.М.Молатава 161й брыгады імя Р.І.Катоўскага, узнагароджаны орденомі Кастрычніцкай Рэвалюцыі, Працоўнага Чырвонага Сцяга, Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

МІТЛАШЭЎСКІ Навум Васільевіч, н. у 1908, партызанскі атрад імя А.С.Шашуры 161й брыгады імя Р.І.Катоўскага, узнагароджаны двума орденомі Чырвонай Зоркі, медалём «Партызану Айчыннай вайны» I ступені.

МІХАДЗЮК Васіль Яфрэмавіч, н. у 1922, лейтэнант, Ленінградскі, 1ы Прыбалтыйскі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

МІХАДЗЮК Міхаіл Сяргеевіч, н. у 1926, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

МІХАЙЛАЎ Рыгор Рыгоравіч, н. у 1926, 3І Прыбалтыйскі фронт, узнагароджаны орденом Славы I ступені, медалём «За перамогу над Германіяй».

МІХАЙЛЕНКА Марыя Севасцьянаўна, н. у 1924, сувязная, партызанскі атрад № 215 імя У.І.Леніна 1й Асіповіцкай брыгады, узнагароджана орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «Партызану Айчыннай вайны» II ступені.

Страница 350

С.Дз.Мяркулаў.

МІХАЙЛОЎСКІ Станіслаў Сямёнавіч, н. у 1920, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Славы III ступені, Айчыннай вайны I ступені.

МІХАСЁЎ Яфім Нічыпаравіч, н. у 1922, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Славы III ступені, Айчыннай вайны II ступені.

МІХЕЙЧЫК Мікалай Іванавіч, н. у 1920, Ленінградскі, ПаўночнаКаўказскі, 1ы Украінскі франты, узнагароджаны орденомі Леніна, Айчыннай вайны I ступені, двума орденомі Чырвонай Зоркі, медалямі «За адвагу», «Забаявыя заслугі», «Заўзяцце Будапешта», «Завызваленне Прагі», «Заперамогу над Германіяй», «За перамогу над Японіяй».

МІЧУРЫН Аляксандр Афанасьевіч, н. у 1924,
1ы Украінскі фронт, узнагароджаны орденом Чырвонай Зоркі.

МОКІН Віктар Васільевіч, н. у 1923, 2і Прыбалтыйскі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалём «За баявыя заслугі».

МУРАЧ Іван Лявонцьевіч, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Герман іяй».

МЫЧКО Николай Васильевич (бел. МЫЧКО Мікалай Васільевіч), 1924 года рождения, уроженец  д.Лобковица, 2-ой Белорусский фронт, партизанский отряд № 213 «За Советскую Беларусь» 1-ой Осиповичской бригады, награжден орденом Отечественной войны 1 степени, медалями «За отвагу», «За боевые заслуги» (В папке «Электронной книги  Память Осиповичский район» имеется фотография и статья).

МЯДЗВЕДЗЕЎ Мікалай Мяфодзьевіч, н. у 1924, партызанскі атрад № 5 4й Беларускай брыгады, узнагароджаны орденомі Славы III ступені, Айчыннай вайны II ступені, медалямі «Партызану Айчыннай вайны» I ступені, «За перамогу над Германіяй».

МЯНЧЭНЯ Канстанцін Паўлавіч, н. у 1921, мал. сяржант, партызанскі атрад імя А.С.Шашуры 161й брыгады імя Р.І.Катоўскага, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалём «За адвагу».

МЯРКУЛАЎ Сяргей Дзмітрыевіч, н. у 1919, лейтэнант, ПаўднёваЗаходні, Варонежскі, 1ы Украінскі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I і II ступеней, Чырвонай Зоркі, медалямі «За абарону Масквы», «За ўзяцце Берліна», «За вызваленне Прагі», «За перамогу над Германіяй».

МЯЦЯЦКАЯ Зінаіда Якаўлеўна, н. у 1929, сувязная, партызанскі атрад № 210 імя І.В.Сталіна 1й Асіповіцкай брыгады, узнагароджана орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «За адвагу».

НАВУМЕНКА Фядос Барысавіч, н. у 1914, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступеш.

НАВУМОВІЧ Мікалай Іванавіч, н. у 1922, радавы, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «За баявыя заслугі».

НАЗАРОВІЧ Міхаіл Міхайлавіч, н. у 1926 у в. Свіслач Асіповіцкага рна, радавы, партызанскі атрад імя С.М.Кірава, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Славы III ступені, медалём «За перамогу над Германіяй».

НАКАНЕЧШКАВА Вольта Пракопаўна, н. у 1922, радавая, Ленінградскі фронт, узнагароджана орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «За адвагу».

НАЛІВАЙКА Вера Максімаўна, н. у 1920 у в. Міхненкі Кіраўскай вобл., мал. лейтэнант, Паўднёвы,
1ы Украінскі франты, узнагароджана орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Герман іяй».

НАЛІВАЙКА Міхаіл Мікітавіч, н. у 1923 у в. Смык Асіповіцкага рна, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «За перамогу над Германіяй».

НАЛ1ВАИКА Фёдар Іванавіч, н. у 1915 у в. Хімное Асіповіцкага рна, радавы, 1ы Прыбалтыйскі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «За баявыя заслугі».

НАПРЭЕНКА Уладзімір Дзмітрыевіч, н. у 1924, радавы, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Славы III ступені, медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

НАУРОЦКІ Віктар Федасеевіч, н. у 1923 у г. Адэса, мал. сяржант, Ленінірадскі, 2і Беларускі фран

Страница 351

ты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

НЕВЯДОМСКІ Васіль Міхайлавіч, н. у 1925 у в. Еліна Крупскага рна Мінскай вобл., партызан атрада № 212 імя С.С.Сумчанкі 1й Асіповіцкай брыгады, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

НЕКРАШЭВІЧ Фёдар Аляксандравіч, н. у 1909 у в. Баравец Слуцкага рна Мінскай вобл., радавы,
2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За адвагу», «Заўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй».

НЕМАЎ Ілья Сцяпанавіч, н. у 1927, старшы сяржант, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

НЕПАЧАЛОВІЧ Васіль Рыгоравіч, н. у 1912 у в. Пастовічы Старадарожскага рна Мінскай вобл., сяржант, ПаўднёваЗаходні фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалём «За баявыя заслугі».

НЕТКАЧОЎ Іван Фёдаравіч, н. у 1925 у в. ВіннаБанева Самарскай вобл., старшына, Забайкальем фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, двума медалямі «За баявыя заслугі».

НІКАЛАЕЎ Павел Міхайлавіч, н. у 1917 у в. Ступіна Галіцкага рна Кастрамской вобл., радавы, Заходні фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалём «За перамогу над Германіяй».

НІКАЛАЕЎСКІ Аляксандр Рыгоравіч, н. у 1921 у в. Восава Асіповіцкага рна, радавы, Заходні фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалём «За перамогу над Герман іяй».

НІКІФАРОЎСКІ Іван Іванавіч, н. у 1921 у в. Храпольна Віцебскага рна, маёр, ПаўднёваЗаходні,
1ы, 2і Беларускія франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I і II ступеней, Чырвонага Сцяга, Чырвонай Зоркі, медалямі «За баявыя заслугі», «За ўзяцце Берліна», «За вызваленне Варшавы», «За перамогу над Германіяй».

НОВАК Аляксандр Максімавіч, н. у 1918, Заходні, 1ы Беларускі франты, узнагароджаны орденом Чырвонай Зоркі.

НОСАЛЬ Мікалай Сысоевіч, н. у 1916, капітан, ПаўднёваЗаходні, 1ы Беларускі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I і II ступеней, Славы II і III ступеней, чатырма орденомі Чырвонай Зоркі, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі».

НЯФЁДАЎ Васіль Іванавіч, н. у 1926 у в. Радушына Калінінскага рна Саратаўскай вобл., мал. еяр

Яны вярнуліся пераможцамі
І.І.Нікіфароўскі. М.С.Носаль.

жант, 1ы, 2і Беларускія франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, двума медалямі «За баявыя заслугі».

НЯХАЙ Віктар Сяргеевіч, н. у 1923 у в. Жаліна Бярэзінскага рна Мінскай вобл., партызан брыгады X? 208, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалём «Партызану Айчыннай вайны» I ступень

НЯХАЙ Георгій Мацвеевіч, н. у 1918 у в. Ляды Чэрвеньскага рна Мінскай вобл., сяржант, ПаўночнаКаўказскі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалём «За баявыя заслугі».

НЯХАЙ Уладзімір Піліпавіч, н. у 1918 у в. Вялікая Гара Бярэзінскага рна Мінскай вобл., 2і Украінскі, 1ы Беларускі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі», «За абарону Ленінграда», «За абарону Масквы», «За ўзяцце Берліна», «За ўзяцце Прагі».

ОКРУТ Уладзімір Парфір’евіч, н. у 1922 у в. Дрочава Бабруйскага рна Магілёўскай вобл., радавы, 1ы Беларусю фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Славы III ступені, Чырвонай Зоркі.

ПАГАРЭЛАЎ Сяргей Іосіфавіч, Бранскі, Сцяпны, 4ы Украінскі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонага Сцяга, Чырвонай Зоркі, медалём «За перамогу над Германіяй».

ПАДКАМОЗІН Міхаіл Пятровіч, н. у 1914, Прыбалтыйскі фронт, узнагароджаны орденом Чырвонай Зоркі.

ПАЗНЯК Міхаіл Макаравіч, н. у 1923 у в. Вялікая Гарожа Асіповіцкага рна, партызан атрада X? 211 імя К.К.Ракасоўскага 1й Асіповіцкай брыгады, радавы, 1ы БеларусЮ фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

ПАЗНЯКОЎ Георгій Якаўлевіч, н. у 1925, радавы, 2і Прыбалтыйскі фронт, узнагароджаны орденом, медалём «За перамогу над Германіяй».

Страница 352

ПАЙКО Георгій Іванавіч, н. у 1921, маёр, Заходні, ПаўночнаЗаходні франты, узнагароджаны двума орденомі Чырвонай Зоркі.

ПАЛЕЎСКАЯ Ніна Сцяпанаўна, н. у 1922, лейтэнант, Заходні, ПаўднёваЗаходні, Сталінградскі,
1ы Украінскі, 1ы Беларускі франты, узнагароджана орденом Чырвонай Зоркі, шасцю медалямі («За вызваленне Варшавы», «За ўзяцце Берліна» і інш.).

ПАЛЕЎСКІ Іван Андрэевіч, н. у 1922 у в. Пабокавічы Асіповіцкага рна, сяржант, Сталінградскі, 1ы, 4ы Украінскія, Заходні, Паўднёвы франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За адвагу», «За абарону Масквы», «За абарону Сталінграда», «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

ПАЛТАВЕЦ Іван Афанасьевіч, н. у 1926 у с. Ракіта Палтаўскай вобл., старшына, 1ы Прыбалтыйскі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ІІАІІКОЎСКАЯ Марыя Васільеўна, н. у 1913 у в. Замошша Асіповіцкага рна, партызанка атрада № 211 імя К.К.Ракасоўскага 1й Асіповіцкай брыгады, узнагароджана орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «За адвагу».

ПАПОЎ Міхаіл Афанасьевіч, н. у 1926 у в. Дуброва Асіповіцкага рна, радавы, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалём «За адвагу».

ПАРКАЛАЎ Канстанцін Фёдаравіч, н. у 1917, радавы, 3і Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

ПАРМУЗІН Міхаіл Рыгоравіч, н. у 1922 у в. ВерхнеКарачанск Варонежскай вобл., старшына, 1ы,
2і, 3і Беларускія, 1ы Украінскі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Чырвонай Зоркі, медалём «За баявыя заслугі», «За ўзяцце Кёнігсберга», «За вызваленне Варшавы», «Заўзяцце Берліна».

ПАРХІМЧЫК Яўген Іванавіч, н. у 1930 у Глускім рне, партызан атрада імя А.С.Шашуры брыгады № 161, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «За баявыя заслугі».

ПАСТУШЭНКА Васіль Паўлавіч, н. у 1926, мал. сяржант, 1ы Украінскі, 1ы Беларускі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Славы III ступені, медалём «За адвагу».

ПАТАНІН Іван Аляксандравіч, радавы, Калінінскі, 3і Прыбалтыйскі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Славы III ступені, двума орденомі Чырвонай Зоркі.

ПАТАПЕЙКА Іван Ігнатавіч, н. у 1924 у в. Вялікая Гарожа Асіповіцкага рна, радавы, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За
адвагу», «За вызваленне Варшавы», «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

ПАТАПЕЙКА Міхаіл Андрэевіч, н. у 1924 у
в. Брыцалавічы Асіповіцкага рна, партызан атрада № 211 імя К.К.Ракасоўскага 1й Асіповіцкай брыгады, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «Партызану Айчыннай вайны» II ступені.

ПАТАПЧЫК Іван Іосіфавіч, н. у 1921 у в. Сялец Асіповіцкага рна, 470ы стралковы полк, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, двума медалямі «За адвагу», медалём «За ўзяцце Кёнігсберга».

ПАТУПЧЫК Уладзімір Рыгоравіч, н. у 1922, радавы, 2і Украінскі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

ПАТАПЕЙКА Аляксандра Пятроўна, н. у 1924 у в. Брыцалавічы Асіповіцкага рна, партызанка атрада № 211 імя К.К.Ракасоўскага 1й Асіповіцкай брыгады, узнагароджана орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «За баявыя заслугі».

ПАТУЦІН Мікалай Іванавіч, н. у 1925 у в. Хмялёвае Мічурынскага рна Тамбоўскай вобл., радавы,
2І Беларуси фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За вызваленне Варшавы», «За перамогу над Германіяй».

ПАЎЛОВІЧ Надзея Андрэеўна, н. у 1918 у в.
Лозіцы Шклоўс.кага рна Магілёўскай вобл., партызанка атрада № 211 імя К.К.Ракасоўскага Асіповіцкага злучэння, узнагароджана орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «Партызану Айчыннай вайны» II ступені, «За перамогу над Германіяй».

ПАЎЛЮК Іван Антонавіч, н. у 1921 у в. Андрэеўка Данецкай вобл., старшына, Ленінградскі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ПАЎЛЮШЧЫК Яраслаў Уладзіміравіч, н. у
1921 у в. Заяшэцце Капыльскага рна Мінскай вобл., ст. сяржант, Волхаўскі, 1ы Прыбалтыйскі, 2і, 3і Беларускія франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Славы II ступені, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі».

ПАЎСЦЯНЫ Леанід Якаўлевіч, н. у 1912, маёр, Волхаўскі, Ленінградскі, 3і Прыбалтыйскі франты, узнагароджаны двума орденомі, адзінаццаццю медалямі.

ПАЦЁМКІН Архіп Архіпавіч, н. у 1906 у в. Папырнае Крупскага рна Мінскай вобл., партызан атрада № 81 Крупскага рна, радавы, 1ы Прыбалтыйскі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, двума медалямі «За адвагу».

ПАЦКЕВІЧ Сцяпан Ігнатавіч, н. у 1919 у в. Караны Асіповіцкага рна, партызан атрада № 211

імя К.К.Ракасоўскага 1й Асіповіцкай брыгады, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «За адвагу».

Страница 353

ПАЦКЕВІЧ Сцяпан Калейнікавіч, н. у 1922 у в. Караны Асіповіцкага рна, мал. сяржант, 3І Беларуси фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

ПАЦКЕВІЧ Уладзімір Дзмітрыевіч, н. у 1923 у в. Караны Асіповіцкага рна, партызан атрада імя Молатава брыгады № 161, радавы, 2І Беларуси фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалём «За баявыя заслугі».

ПАЦКЕВІЧ Уладзімір Сямёнавіч, н. у 1925, партызан атрада імя К.К.Ракасоўскага 1й Асіповіцкай брыгады, яфрэйтар, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «Заадвагу», «Забаявыя заслугі», «Заўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй».

ПЕРАВАЛАЎ Мікалай Рыгоравіч, н. у 1922 у с. Рожнеў Алтайскага краю, сяржант, Сталінградскі, Данскі франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ПЕРАГУДАЎ Пётр Фядотавіч, партызан атрада імя С.М.Кірава брыгады № 161, узнагароджаны орденомі Чырвонага Сцяга, Чырвонай Зоркі.

ПЕСТАЎ Мікалай Іванавіч, н. у 1924 у в. Зарусеўе Ціхвінскага рна Ленінградскай вобл., сяржант,
1ы Украінскі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I і II ступеней, Чырвонай Зоркі, медалямі «За вызваленне Прагі», «За перамогу над Германіяй».

ПЕЦЮРЭНКА Рыгор Рыгоравіч, н. у 1927, 2І Украінскі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «За ўзяцце Будапешта», «За вызваленне Прагі», «За перамогу над Германіяй».

ПІГУЛЕЎСКАЯ Зінаіда Максімаўна, н. у 1923 у в. Тарасавічы Асіповіцкага рна, партызанка атрада імя К.Я.Варашылава брыгады Пархоменкі Мінскай вобл., узнагароджана орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

ПІГУЛЕЎСКІ Пётр Максімавіч, н. у 1926 у р.п. Татарка Асіповіцкага рна, партызан атрада імя К.Я.Варашылава, радавы, 1ы Беларускі, 2І Прыбалтыйскі франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «За вызваленне Варшавы», «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

ПІКАЛАЎ Ціхан Міхайлавіч, н. у 1921 у г. Зямлянск Варонежскай вобл., 1ы Украінскі, 1ы Беларускі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі», «За ўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй».

С.А.Плахоцін.

ПІЛІПЕЙЧЫК Леанід Рыгоравіч, н. у 1926, радавы, 1ы, 2і Беларускія франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Чырвонай Зоркі, медалём «За адвагу».

ПІЛІПЧУК Яфім Іовіч, н. у 1913, падпалкоўнік, Волхаўскі, Ленінградскі франты, узнагароджаны чатырма орденомі, васьмю медалямі.

ПІНЧУК Міхаіл Захаравіч, н. у 1922, 1ы, 2і Беларускія франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «За адвагу».

ПІНЧУК Фёдар Іванавіч, н. у 1919 у в. Крынка Асіповіцкага рна, ст. сяржант, 3і Украінскі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі».

ПЛАХОЦІН Сяргей Антонавіч, н. у 1924, радавы, 3і Украінскі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «Заўзяцце Вены», «За перамогу над Германіяй».

ПЛОТНІКАВА Вера Паўлаўна, н. у 1923 у в. Крыўцова Наўгародскай вобл., радавая, Карэльскі, 2і Беларускі франты, узнагароджана орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За працоўную адзнаку», «За перамогу над Германіяй».

ПОПСІК Уладзімір Васільевіч, н. У 1923 у в. Бекава Саратаўскай вобл., сяржант, Сталінградскі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «За адвагу».

ПРАКАПОВІЧ Мікалай Сямёнавіч, н. у 1908 у в. Вязычын Асіповіцкага рна, партызан атрада імя
С.М.Кірава, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалём «За перамогу над Германіяй».

ПРАНОВІЧ Аляксандр Андрэевіч, н. у 1926, удзельнік Вялікай Айчыннай вайны, узнагароджаны орденомі Леніна, Працоўнага Чырвонага Сцяга, медалямі.

ПРАТАСІЧ Мікалай Міхайлавіч, н. у 1924 у в. Смык Асіповіцкага рна, радавы, 1ы Прыбалтыйсй фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Славы III ступені, двума медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

Страница 354

. С. Прохарчык.

ПРОХАРАЎ Іван Мікалаевіч, н. у 1923 у в. Вязычын Асіповіцкага рна, партызан атрада «За Савецкую Беларусь» 1й Асіповіцкай брыгады, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, «Знак Пашаны», медалём «Партызану Айчыннай вайны» I ступені.

ПРОХАРАЎ Фёдар Міхайлавіч, маёр, намеснік камандзіра палка, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Аляксандра Неўскага, Чырвонай Зоркі.

ПРОХАРЧЫК Віктар Сямёнавіч, н. у 1914 у п. Урэчча Любанскага рна Мінскай вобл., лейтэнант, Заходні, Сцяпны, Сталінградскі, 1ы Беларускі франты, узнагароджаны орденомі Леніна, Працоўнага Чырвонага Сцяга, Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За абарону Сталінграда», «За перамогу над Германіяй».

ПРУШКОЎСКІ Іосіф Паўлавіч, н. у 1922 у в. Кнешнічы Дзяржынскага рна Мінскай вобл., радавы, 2І Беларуси фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ПРЫГОДЗІЧ Уладзімір Якаўлевіч, н. у 1920 у в. Пагост Салігорскага рна Мінскай вобл., сяржант, Ленінградскі, 1ы Беларуси, 1ы Прыбалтыйскі франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За ўзяц
це Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй», «За перамогу над Японіяй».

ПРЫГОЦКІ Сямён Антонавіч, н. у 1916 у в. Хімное Асіповіцкага рна, партызан атрада імя К.Я.Варашылава брыгады «Чырвоны сцяг» Пухавіцкага рна, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «Партызану Айчыннай вайны» I ступені, «За перамогу над Германіяй».

ПУПАЎ Анатоль Іванавіч, н. у 1925 у в. Каменка Дароўскага рна Кіраўскай вобл., старшына, Далёкаўсходні фронт, узнагароджаны орденомі Працоўнага Чырвонага Сцяга, Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй», «Запрацоўную доблесць».

ПУПЕЙКА Ганна Гаўрылаўна, н. у 1919 у в.. Блеўчыцы Капыльскага рна Мінскай вобл., партызанскі атрад імя С.М.Будзённага брыгады імя Фрунзе Брэсцкага рна, узнагароджана орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ПУХОЎСКІ Васіль Паўлавіч, н. у 1915 у в. Краі Асіповіцкага рна, сяржант, 3і Украінскі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ПЯСТЭНКА Сямён Мікалаевіч, н. у 1910, радавы, ПаўднёваЗаходні, Сталінградскі, Сцяпны, 1ы, 2І Украінскія франты, узнагароджаны орденом Чырвонай Зоркі.

ПЕТРОВИЧ Никита Александрович (бел. ПЯТРОВІЧ Мікіта Аляксандравіч), родился в 1914 году в д.Вязье Осиповичского района, партизан отряда имени К.Ворошилова бригады «Красное знамя», рядовой, телефонист, 1-ый Украинский фронт, награжден орденами Отечественной войны 1 и 2 степеней, медалью «За Победу над Германией» (данные и фото занесены в проект «Электронная книга Память. Осиповичский район» 30.11.2019)

ПЯТРОЎ Алімній Несцеравіч, н. у 1922, сяржант, 2і, 3і Беларускія, Украінскі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Славы III ступені, Чырвонай Зоркі, медалём «За адвагу».

ПЯТРОЎ Іван Андрэевіч, н. у 1924, радавы, 2і,
3і Украінскія франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

ПЯТРОЎ Сяргей Пятровіч, камандзір танкавай роты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I і II ступеней, трыма орденомі Чырвонай Зоркі.

ПЯТРОЎСКІ Васіль Фёдаравіч, н. у 1923 у в. Орча Асіповіцкага рна, партызан атрада імя У.І.Леніна 1й Асіповіцкай брыгады, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ПЯТРОЎСКІ Іван Нічыпаравіч, н. у 1924 у в. Орча Асіповіцкага рна, партызан атрада імя У.І.Леніна 1й Асіповіцкай брыгады, радавы, 1ы, 2І,

І.М.Прохараў.

3і Беларускія франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

Страница 355

ПЯТРЫШЧАЎ Сямён Уладзіміравіч, н. у 1916, лейтэнант, Калінінскі фронт, узнагароджаны орденом і чатырма медалямі.

ПЯТРЭНКА Цярэнцій Цімафеевіч, капітан, начальнік сувязі эскадрыллі, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I і II ступеней, Чырвонай Зоркі, медалямі «За ўзяцце Берліна», «За вызваленне Прагі», «За перамогу над Германіяй».

РАБАЎ Валянцін Фёдаравіч, н. у 1911 у р.п. Ялізава Асіповіцкага рна, Ленінградскі, Карэльскі, Далёкаўсходні франты, узнагароджаны орденом Чырвонай Зоркі.

РАБІНІН Аляксей Аляксандравіч, н. у 1918 у в. Крэчкава Гразавецкага рна Валагодскай вобл., старшына, Заходні, 2і Украінскі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі», «За абарону Адэсы», «За ўзяцце Будапешта», «За перамогу над Германіяй».

РАБКО Фёдар Іванавіч, н. у 1919, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Чырвонай Зоркі.

РАБЫШКА Павел Цімафеевіч, н. у 1921, камандзір аддзялення, 1ы, 2і Прыбалтыйскія франты, узнагароджаны орденомі Славы III ступені, Айчыннай вайны I ступені.

РАДЗІВІЛА Міхаіл Арцёмавіч, н. у 1921, радавы, партызанскі атрад № 214 імя М.І.Калініна 1й Асіповіцкай брыгады, узнагароджаны орденом Чырвонай Зоркі, медалямі «Партызану Айчыннай вайны» II ступені, «За перамогу над Германіяй».

РАДЫЁНАЎ Міхаіл Фаміч, н. у 1923 у в. Удача Чэрыкаўскага рна Магілёўскай вобл., ст. сяржант, 2І Беларускі, 2і Украінскі франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалём «За адвагу», «За абарону Сталінграда», «За ўзяцце Вены», «За ўзяцце Будапешта», «За перамогу над Германіяй».

РАМАНЕНКА Іван Раманавіч, н. у 1918 у в. Пырач Руднянскага рна Смаленскай вобл., інжынеркапітан, Калінінскі, 2і Украінскі, Забайкальскі франты, узнагароджаны двума орденомі Айчыннай вайны II ступені, орденом Чырвонай Зоркі, «Знак Пашаны», медалямі «За ўзяцце Вены», «За ўзяцце Будапешта», «За перамогу над Японіяй».

РАМАНОЎСКАЯ Ганна Раманаўна, н. у 1928 у в. Бозак Асіповіцкага рна, партызанскі атрад № 215 імя У.І.Леніна 1й Асіповіцкай брыгады, узнагароджана орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «За баявыя заслугі».

РАМАНЧУК Мікалай Андрэевіч, н. у 1923 у в. Вялікая Грава Асіповіцкага рна, партызанскі атрад №210 імя І.В.Сталіна 1й Асіповіцкай брыгады, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

І.У.Рудзько.

РАМАНЮК Іван Мікітавіч, н. у 1922, старшына, ПаўночнаКаўказскі, Прыбалтыйскі, 2і Беларускі франты, узнагароджаны двума орденомі Айчыннай вайны II ступені, медалём «За перамогу над Германіяй».

РАЧЫНСКІ Міхаіл Андрэевіч, н. у 1922 у г. Борзна Чарнігаўскай вобл., 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Славы III ступені, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

РАШЧЭНЯ Іван Аляксандравіч, ст. лейтэнант, ПаўднёваЗаходні, Волхаўскі, 1ы Беларускі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I і II ступеней, медалямі «За абарону Ленінграда», «За перамогу над Германіяй».

РОШЧЫН Аляксандр Мікалаевіч, н. у 1926 у в. Навасёлкі Бабруйскага рна, сяржант, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За адвагу», «За ўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй».

РОШЧЫН Дзмітрый Мікалаевіч, н. у 1918 у в. Навасёлкі Бабруйскага рна, сяржант, 193і стралковы полк, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Славы III ступені, медалём «За перамогу над Германіяй».

РУБАН Міхаіл Аляксеевіч, н. у 1919 у в. Тарасавічы Асіповіцкага рна, сяржант, Паўднёвы фронт, узнагароджаны двума орденомі Айчыннай вайны II ступені, медалём «За перамогу над Германіяй».

РУБЛЕЎСКІ Пётр Канстанцінавіч, н. у 1920 у в. Вяззе Асіповіцкага рна, Ленінградскі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За абарону Ленінграда», «За перамогу над Германіяй».

РУДЗІНСКІ Станіслаў Вікенцьевіч, н. у 1924 у в. Карытнае Асіповіцкага рна, партызан брыгады № 89 Мінскага злучэння, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «За баявьга заслугі», «Партызану Айчыннай вайны» II ступені, «За перамогу над Германіяй».

РУДЗЬКО Іван Усцінавіч, н. у 1920 у в. Лазовае Асіповіцкага рна, мал. сяржант, ПаўднёваЗаходні

Страница 356

1941 — 1945
П.С.Санковіч.
фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «За баявыя заслугі».

РУДЗЬКО Уладзімір Цітавіч, н. у 1907 у в. Вязаўніца Асіповіцкага рна, радавы, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Чырвонай Зоркі, двума медалямі «За адвагу», медалём «За перамогу над Германіяй».

РУДЗЬКО Фёдар Мікалаевіч, н. у 1924 у в. Пагарэлае Асіповіцкага рна, партызан атрада № 210 імя І.В.Сталіна 1й Асіповіцкай брыгады, радавы, 2І Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За адвагу», «Партызану Айчыннай вайны» II ступені, «За перамогу над Германіяй».

РУДЗЯК Мікалай Арцёмавіч, н. у 1926 у в. Сычкава Бабруйскага рна, радавы, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

РУСЬЕЎ Зафір Башыравіч, н. у 1912, партызанскі атрад № 753 Бабруйскай брыгады, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, двума медалямі «За баявыя заслугі», медалём «За перамогу над Германіяй».

РЫЖКОВІЧ Мікалай Герасімавіч, н. у 1924, партызанскі атрад Ізоха, 1ы, 2і Беларускія франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Чырвонай Зоркі, медалём «Партызану Айчыннай вайны» I ступені.

РЫЖКОВІЧ Рыгор Герасімавіч, н. у 1924, мінамётчык, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Чырвонай Зоркі, медалямі «За ўзяцце Кёнігсберга», «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

РЫМАР Андрэй Аляксандравіч, н. у 1915 у в. Алешня Ахтоўскага рна Сумскай вобл., партызанскі атрад № 211 імя К.К.Ракасоўскага 1й Асіповіцкай брыгады, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «Партызану Айчыннай вайны» II ступені, «За перамогу над Германіяй».

РЭКІШ Аляксандр Фёдаравіч, н. у 1917 у в. Ставішча Асіповіцкага рна, старшына, Ленінградскі,
Варонежскі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За абарону Ленінграда», «За перамогу над Германіяй».

РЭКІШ Іван Сяргеевіч, н. у 1923 у в. Ставішча Асіповіцкага рна, мал. сяржант, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За адвагу», «За вызваленне Варшавы», «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

САВЕЛЬЕВА Ніна Афанасьеўна, н. у 1921, радыётэлеграфіст, узнагароджана орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За абарону Ленінграда», «За перамогу над Германіяй».

САВЕНКА Міхаіл Уладзіміравіч, н. у 1925, радавы, Ленінградскі, Прыбалтыйскі, 3і Беларускі франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За абарону Ленінграда», «За перамогу над Германіяй».

САВЯНКОУ Іван Парфенавіч, камандзір роты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Чырвонага Сцяга, двума орденомі Чырвонай Зоркі.

САКАЛОЎ Вадзім Паўлавіч, н. у 1926 на ст. Максаціха Цвярской вобл., 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй», «За перамогу над Японіяй».

САКАЛОЎСКІ Аляксандр Казіміравіч, н. у
1925 у в. Барсучына Бярэзінскага рна Мінскай вобл., радавы, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, «Знак Пашаны», медалём «За адвагу».

САМСОНАЎ Уладзімір Мікалаевіч, н. у 1917 у г. Каўроў Уладзімірскай вобл., сяржант, ПаўночнаЗаходні, 2і Прыбалтыйскі франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

САНКОВІЧ Васіль Дзмітрыевіч, н. у 1910 у в. Зашыбіна Асіповіцкага рна, радавы, 1ы Беларускі,
3і Украінскі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Славы III ступені, медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

САНКОВІЧ Павел Пятровіч, н. у 1924 у г. Асіповічы, партызанская брыгада № 161 Мінскага злучэння, радавы, 3і Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Чырвонага Сцяга, Славы III ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «Партызану Айчыннай вайны» II ступені, «За ўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй».

САНКОВІЧ Пётр Сяргеевіч, н. у 1914, палкоўнік, Карэльскі, Ленінградскі, Заходні, 3і Беларускі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, двума орденомі Чырвонага Сцяга, медалямі «За абарону Савецкага Запаляр’я», «За абарону Ленінграда», «За ўзяцце Кёнігсберга».

Страница 357

САНКОВІЧ Рыгор Мікітавіч, старшы лейтэнант, ПаўночнаЗаходні, Сцяпны, 2і, 3і, 4ы Украінскія франты, узнагароджаны орденом Чырвонай Зоркі.

САНКОВІЧ Уладзімір Іванавіч, н. у 1917 у в. Зашыбіна Асіповіцкага рна, сяржант, Заходні, 3і Украінскі франты, партызанскі атрад «Храбрацы», узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За ўзяцце Будапешта», «За перамогу над Германіяй».

САПУН Рыгор Ільіч, н. у 1921, Заходні, Паўднёвы, Ленінградскі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, двума орденомі «Знак Пашаны».

САТЫШАЎ Якаў Пятровіч, н.у 1911, лейтэнант, ПаўднёваЗаходні фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Чырвонай Зоркі, медалём «За перамогу над Германіяй».

САФОНАЎ Сямён Міхайлавіч, н. у 1915 у в. Таўкачы Шклоўскага рна Магілёўскай вобл., лейтэнант, ПаўднёваЗаходні, Крымскі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I і II ступеней.
САХОН Іван Захаравіч, н. у 1924 у в. Вайнілава Асіповіцкага рна, сяржант, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Славы III ступені, медалём «За перамогу над Германіяй».

СЁМКІН Вячаслаў Мікітавіч, н. у 1916, партызанскі атрад № 212 імя С.С.Сумчанкі 1й Асіповіцкай брыгады, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонага Сцяга.

СЕМЧАНКА Якаў Данілавіч, н. у 1917, радавы, Цэнтральны, 2і Беларускі франты, узнагароджаны орденом Чырвонай Зоркі, медалямі «За баявыя заслугі», «За абарону Масквы», «За перамогу над Германіяй».

СЕРЫКАЎ Мікалай Аляксеевіч, н. у 1925 у г. Краснадар, старшына, 1ы, 2і Украінскія франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «Заадвагу», «Забаявыязаслугі», «Заўзяцце Будапешта», «За перамогу над Германіяй».

СЕЧЫН Дзмітрьій Афанасьевіч, н. у 1926 у в. Сечына Болхаўскага рна Арлоўскай вобл., лейтэнант,
2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі».

СІДАРАЎ Макар Іванавіч, н. у 1907, радавы, партызанскі атрад імя А.С.Шашуры 161й брыгады імя Р.І.Катоўскага, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалём «За ўзяцце Берліна».

СІДАРЭНКА Мікалай Савельевіч, н. у 1926 у в. Варашылава Нікалаеўскага рна Запарожскай вобл., старшына, 2і Беларуси фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, двума медалямі «За баявыя заслугі», медалямі «За ўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй».

Дз.А.Ссчын.

СІКІРЖЫЦКІ Станіслаў Васільевіч, н. у 1920 у в. Карытнае Асіповіцкага рна, сяржант, ПаўночнаЗаходні, 2і Беларускі, 2і Прыбалтыйскі франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За вызваленне Варшавы», «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

СІЛІВОНЧЫК Сцяпан Рыгоравіч, н. у 1915, 2І Беларуси фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «За баявыя заслугі».

СІМАНОВІЧ Іван Паўлавіч, н. у 1918 у в. Малая Гарожа Асіповіцкага рна, радавы, палявы армейскі склад № 2352, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «За баявыя заслугі».

СІМАНОВІЧ Мікалай Конанавіч, н. у 1926 у в. Малая Гарожа Асіповіцкага рна, ст. сяржант вайсковай часці 21924, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

СІМАНОВІЧ Міхаіл Іванавіч, н. у 1922 у в. Малая Гарожа Асіповіцкага рна, партызанскі атрад № 211 імя К.К.Ракасоўскага 1й Асіповіцкай брыгады, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «Партызану Айчыннай вайны» II ступені, «За перамогу над Германіяй».

СІНЬКЕВІЧ Кузьма Палікарпавіч, н. у 1915 у в. Курэйшына Сенненскага рна Віцебскай вобл., маёр, Сталінградскі, 1ы, 2і Украінскі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I і II ступеней, двума орденомі Чырвонай Зоркі, медалямі «За адвагу», «Забаявыя заслугі», «За абарону Сталінграда», «За перамогу над Германіяй».

СІНЯЎСКІ Віталь Ігнатавіч, н. у 1922, сяржант,
2І Беларуси фронт, узнагароджаны орденом «Айчыннай вайны II ступені», медалём «За адвагу».

СКОРЫ Іван Севасцьянавіч, н. у 1922 у в. Цербуны Старадарожскага рна Мінскай вобл., партызанскі атрад імя Ф.Э.Дзяржынскага 1й Асіповіцкай брыгады, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I сгупені, медалямі «Партызану Айчыннай вайны» II ступені, «За працоўную доблесць», «За перамогу над Германіяй».

Страница 358

А.А.Скрыпчанка. А.І.Снігір.

СКРЫГАН Міхаіл Лазаравіч, н. у 1923 у в. Чучча Асіповіцкага рна, сяржант, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

СКРЫГАН Міхаіл Раманавіч, н. у 1924 у в. Чучча Асіповіцкага рна, радавы, 2і, 3і Беларускія франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Славы III ступені, медалём «За перамогу над Германіяй».

СКРЫПЧАНКА Андрэй Аляксеевіч, н. у 1918 у с. Андрэеўка Роменскага рна Сумскай вобл., маёр, Волхаўскі, ПаўночнаЗаходні, 3і Беларускі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, двума орденомі Чырвонай Зоркі, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

СКРЫПЧЫНСКІ Юрый Аляксандравіч, палкоўнік, камандзір артпалка, узнагароджаны двума орденомі Чырвонай Зоркі, медалём «За баявыя заслугі».

СЛАНЧЭЎСКІ Антон Віктаравіч, н. у 1922 у р.п. Градзянка Асіповіцкага рна, партызанскі атрад «За Савецкую Радзіму» 1й Асіповіцкай брыгады, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Славы III ступені.

СМАЛЬ Пётр Сцяпанавіч, н. у 1926, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I і II ступеней.

СМІРНОЎ Аляксей Сямёнавіч, н. у 1925, 2І Беларускі, 2і Украінскі франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За ўзяцце Будапешта».

СМІРНОЎ Мікіта Іванавіч, н. у 1914, Забайкальем фронт, узнагароджаны орденомі Чырвонага Сцяга, двума орденомі Чырвонай Зоркі.

СМЯТАНА Уладзімір Гаўрьілавіч, н. у 1922 у в. Нікалаеўка Казанскага рна, сяржант, 3і Украінскі,
3і Беларускі франты, узнагароджаны орденомі Леніна, Славы III ступені.

СНІПР Аляксандр Іванавіч, н. у 1917, капітан,
3і Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Ай
чыннай вайны II ступені, двума орденомі Чырвонай Зоркі, двума медалямі «За баявыя заслугі», медалём «За абарону Масквы».

СПАСКІ Міхаіл Іванавіч, н. у 1918 у в. Лівадка Дубенскага рна, каштан, 1ы, 2і Прыбалтыйскія, ПаўночнаКаўказскі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Аляксандра Неўскага, двума орденомі Чырвонай Зоркі, медалём «За перамогу над Германіяй».

СТАЛЯРОЎ Іван Пракопавіч, н. у 1926 у в. Ходасавічы Рагачоўскага рна Гомельскай вобл., мал. сяржант, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За працоўную адзнаку», «За перамогу над Германіяй».

СТАЛЯРОЎ Міхаіл Антонавіч, н. у 1924 у в. Лука Асіповіцкага рна, партызанская брыгада № 161, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

СТАРАВОЙТАЎ Леанід Парфенавіч, н. у 1917 у в. Рэчыца Чэрыкаўскага рна, маёр, 3я гвардзейская дывізія, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Японіяй».

 

Старжинский Иван Александрович

 

СТАРЖИНСКИЙ Иван Александрович (бел. СТАРЖЫНСКІ Іван Аляксандравіч), 1916 года рождения, уроженец д.Межное Червенского района Минской области, после войны проживал и работал в д.Гродзянка, воевал в действующей армии на фронте с июня 1941 года до Победы (96-ой отдельный минометный дивизион, 16-й арт. дивизион), участник обороны Ленинграда, освобождения Будапешта,  награжден орденом Красной Звезды, медалями «За отвагу», «За боевые заслуги», «За взятие Будапешта», «За  победу над Германией», в 1985 году Орденом Отечественной войны 2-ой степени (добавлено 08.04.2020 на основании письма-заявления в Осиповичский райисполком)

 

 

 

СТАРЖИНСКИЙ Игнат Александрович (бел. СТАРЖЫНСКІ Ігнат Аляксандравіч), 1914 года рождения, участник войны, в 1985 году награжден Орденом Отечественной войны 1 степени (смотреть здесь) (изменено 08.04.2020 на основании письма-заявления в Осиповичский райисполком в отношении Старжинского Ивана Александровича).

СТАІПЭЎСКІ Леанід Фёдаравіч, н. у 1925, радавы, 2І Беларуси фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Славы III ступені, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

СТРОК Мікалай Кандратавіч, н. у 1919, радавы, Цэнтралъны, Заходні, 1ы Беларуси франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За вызваленне Варшавы», «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

СТРУЧКОЎ Уладзімір Міхайлавіч, н. у 1923, радавы 100й стралковай дывізіі, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, двума медалямі «За адвагу», медалём «За перамогу над Германіяй».

СТУГАРАЎ Данііл Іванавіч, н. у 1910, Бранскі, Заходні, ПаўночнаЗаходні франты, узнагароджаны орденом Чырвонай Зоркі.

СТУГАРОВА Ганна Іванаўна, н. у 1918, радавая,
3і Украінскі фронт, узнагароджана орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

СТЭЛЬМАХ Афанасій Фёдаравіч, н. у 1923, радавы, партызанскі атрад № 210 імя Сталіна 1й Асіповіцкай брыгады, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «Партызану Айчьшнайвайны» II ступені, «За доблеснуюпрацу», «За перамогу над Германіяй».

Страница 359

СТЭЛЬМАХ Іван Аляксандравіч. н. у 1924 у в. Лазовае Асіповіцкага рна, партызанскі атрад № 210 імя І.В.Сталіна 1й Асіповіцкай брыгады, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «Партызану Айчыннай вайны» II ступені, «За перамогу над Германіяй».

СТЭЛЬМАХ Іван Канстанцінавіч, н. у 1904, радавы, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Чырвонай Зоркі, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі», «За абарону Масквы», «За вызваленне Варшавы», «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

СТЭЛЬМАХ Іван Макаравіч, н. у 1912, палкоўнік, ганаровы грамадзянін г. Асіповічы, удзельнік партызанскага руху, начальнік аператыўначэкісцкай групы, узнагароджаны орденомі Леніна, Чырвонай Зоркі.

СТЭЛЬМАХ Канстанцін Якаўлевіч, н. у 1925 у в. Лазовае Асіповіцкага рна, радавы, 2і Беларуси фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

СУГАКА Дзям’ян Аляксеевіч, н. у 1916, партызанскі атрад імя У.І.Леніна, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Славы III ступені.

СУГАКА Іларыён Ціханавіч, н. у 1909, танкіст, 64ы асобны танкавы батальён 58й танкавай дывізіі,
1ы Украінскі фронт, узнагароджаны орденом Чырвонай Зоркі, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

СУГАКА Рыгор Карпавіч, н. у 1926 у в. Камарына Асіповіцкага рна, радавы, 409ы стралковы полк, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За адвагу», «За ўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй».

СУГАКОВА Марыя Антонаўна, н. у 1918 у в. Лапічы Асіповіцкага рна, партызанскі атрад «Полымя», узнагароджана орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «Партызану Айчыннай вайны» II ступені, «За перамогу над Германіяй».

СУДЗІЛОЎСКІ Афанасій Ціханавіч, н. у 1920 у в. Ліпаўка Смаленскай вобл., капітан, Ленінградскі, Заходні, 3і Беларуси, Далёкаўсходні франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, двума орденомі Чырвонай Зоркі, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі».

СУДНІК Міхаіл Юльянавіч, н. у 1914 у в. Аступішча Слуцкага рна Мінскай вобл., яфрэйтар,
2І Беларуси фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «Завызваленне Варшавы», «За перамогу над Германіяй».

СУРАВЕЦ Іван Іванавіч, н. у 1920 у в. Матавіла Асіповіцкага рна, радавы, 2і Украінскі, Сталінградскі франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «За абарону Сталінграда», «За перамогу над Германіяй».

І.А.Стэльмах.

СУРАВЕЦ Іван Паўлавіч, радавы, Паўднёвы, Сцяпны, Варонежскі, 1ы, 2і Украінскія франты, узнагароджаны орденом Чырвонай Зоркі.

СУРАВЕЦ Іван Рыгоравіч, н. у 1915 у в. Асяродак Асіповіцкага рна, радавы, узнагароджаны орденом Чырвонай Зоркі, медалямі «За вызваленне Варшавы», «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

СУРАВЕЦ Міхаіл Афанасьевіч, н. у 1923 у в. Заельнік Асіповіцкага рна, партызанскі атрад № 214 імя М.І.Калініна 1й Асіповіцкай брыгады, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «Партызану Айчыннай вайны» II ступені, «За перамогу над Германіяй».

СУХАМЛІНАЎ Мікалай Кузьміч, н. у 1921 у в. Аляксееўка Карачанскага рна Белгародскай вобл., лейтэнант, ПаўднёваЗаходні, Закаўказскі, 3і Украінскі франты, узнагароджаны двума орденомі Айчыннай вайны II ступені, орденом Чырвонай Зоркі, медалямі «За ўзяцце Будапешта», «За перамогу над Германіяй».

СУШКО Аляксандр Пятровіч, н. у 1929 у в. Ліпень Асіповіцкага рна, партызанскі атрад № 211 імя К.К.Ракасоўскага 1й Асіповіцкай брыгады, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Працоўнага Чырвонага Сцяга, «Знак Пашаны».

СЫЧЕВ Владимир Парфенович, родился 9 января 1924 года в Свислочи Осиповичского района.  Воевал на Лннинградском и др.? фронтах. За время службы награжден орденами Славы III степени и Отечественной войны I степени, знаком «Партизан Беларуси», многими медалями

СЫЦЬКО Аляксандр Сямёнавіч, ПаўднёваЗаходні, Бранскі, Варонежскі, 1ы Украінскі франты, узнагароджаны орденом Чырвонай Зоркі.

СЯМЁНАЎ Рьпор Васільевіч, н. у 1926 у в. Арэхі Віцебскага рна, радавы, 1ы Беларуси фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалём «За адвагу».

СЯМЁНАЎ Яўген Паўлавіч, н. у 1925 у в. Майскае Крупскага рна Мінскай вобл., радавы, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, «Знак Пашаны», медалём «За адвагу».

СЯРГЕЕЎ Валянцін Васільевіч, фельчар палка, узнагароджаны орденом Чырвонага Сцяга.

СЯРГЕЙЧЫК Уладзімір Васільевіч, н. у 1922 у в. Ягаднае Асіповіцкага рна, яфрэйтар, 1ы

Страница 360

.В.Тарасаў. Р.М.Тарасаў.

Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «За адвагу».

СЯЎРУК Павел Антонавіч, н. у 1921 у в. Баравуха Слуцкага рна, партызанская брыгада імя
С.М.Кірава, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «Партызану Айчыннай вайны» II ступені.

ТАМІЛЬЦАЎ Іван Фёдаравіч, н. у 1923, Сцяпны фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Чырвонай Зоркі, медалём «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ТАРАСАЎ Ілья Васільевіч, н. у 1922, ПаўднёваЗаходні, ПаўночнаЗаходні, Цэнтралъны, 2і Беларускі франты, узнагароджаны орденом Чырвонай Зоркі, двума медалямі «За баявыя заслугі», медалямі «За абарону Сталинграда», «За вызваленне Варшавы».

ТАРАСАЎ Рыгор Мікалаевіч, н. у 1925, старшына, Заходні, 1ы, 2і, 3і Беларускія франты, узнагароджаны орденомі Славы III ступені, Айчыннай вайны I ступень Чырвонай Зоркі, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі», «За ўзяцце Кёнігсберга», «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

ТАРАСЁНАК Міхаіл Данілавіч, н. у 1925, ст. сяржант, 2і, 3і Украінскія франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі», «За ўзяцце Будапешта» , «За ўзяцце Вены», «За перамогу над Германіяй».

ТАТАРКІН Мікалай Маркавіч, н. у 1910, ст. лейтэнант, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Чырвонай Зоркі, медалём «За перамогу над Германіяй».

ТАТАРКІНА Лідзія Данілаўна, н. у 1918, партызанскі атрад № 215 імя У.І.Леніна 1й Асіповіцкай брыгады, узнагароджана орденом Айчыннай вайны II ступень медалямі «Партызану Айчыннай вайны» II ступень «За перамогу над Германіяй».

ТКАЧЭНКА Кацярына Васільеўна, н. у 1918, старшына, 2і, 4ы Украінскія франты, узнагароджана орденомі Айчыннай вайны I і II ступеней.

ТКАЧЭНКА Сцяпан Іванавіч, н. у 1921, ПаўднёваЗаходні, 2і Украінскі франты, узнагароджаны орденом Чырвонай Зоркі.

ТРАНШ Мікалай Паўлавіч, н. у 1924, ст. сяржант, 1ы Далёкаўсходні фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ТРАПЯНОК Іван Сцяпанавіч, н. у 1924, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ТРАФІМАЎ Мікалай Іванавіч, н. у 1923, Бранскі, Варонежскі, 1ы, 3і Беларускія франты, узнагароджаны орденом Чырвонай Зоркі, медалём «За баявыя заслугі».

ТРОЦКІ Канстанцін Мікітавіч, н. у 1909, партызанскі атрад «Полымя» брыгады «Полымя», 2і Украінскі фронт, узнагароджаны орденом Славы III ступень медалямі «За адвагу», «Партызану Айчыннай вайны» II ступень

ТРЫБУШЭЎСКІ Пётр Пятровіч, н. у 1921, 3і Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступень Чырвонай Зоркі, медалямі «За вызваленне Варшавы», «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

ТРЫГУБОВІЧ Аляксандр Ігнатавіч, н. у 1914, партызанскі атрад імя М.Ф.Гастэлы брыгады «Чырвоны сцяг», узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступень медалямі «Партызану Айчыннай вайны» II ступень «За перамогу над Германіяй».

УДАВЕНКА Зінаіда Трафімаўна, н. у 1928, партызанская брыгада № 277 Клічаўскага злучэння, узнагароджана орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «Партызану Айчыннай вайны» II ступень

УЛАСАЎ Аляксей Іванавіч, н. у 1926, радавы, 2І Украінскі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі».

УПЕХАЎ Пётр Кірылавіч, н. у 1926, Ленінградскі фронт, узнагароджаны орденом Славы III ступень

УСАТЫ Кузьма Пятровіч, н. у 1909, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступень медалямі «За баявыя заслугі», «За вызваленне Варшавы», «За перамогу над Германіяй».

УСЦІНОВІЧ Віктар Лявонцьевіч, н. у 1913, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступень

УСЦЮГОЎ Павел Андрэевіч, н. у 1920, памочнік камандзіра ўзвода, тэхніклейтэнант, ПаўночнаЗаходні, Цэнтралъны, 2і Украінскі, 1ы Беларускі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I і II ступеней, Славы I і II ступеней, медалямі «За вызваленне Варшавы», «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

ФАЛЬКОЎСКІ Антон Адольфавіч, н. у 1916, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Славы III ступень Айчыннай вайны I ступень

360
Яны вярнуліся пераможцамі

 

Страница 361

ФАЦЕЕЎ Мікалай Афанасьевіч, н. у 1917, сяржант, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, двума медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

ФЕДЗІЧКІН Аляксандр Аляксеевіч, н. у 1925, старшына, Данскі, 1ы, 2і Беларускія франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I і II ступеней, Чырвонай Зоркі, двума медалямі «За адвагу», двума медалямі «За баявыя заслугі», медалямі «За вызваленне Варшавы», «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

ФЕДЧАНКА Аляксандр Міхайлавіч, н. у 1919, падпалкоўнік, Сталінградскі, 4ы Украінскі, 1ы Беларускі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, двума орденомі Чырвонай Зоркі, чедалямі «За баявыя заслугі», «За абарону Масквы», «За абарону Сталінграда», «За вызваленне Варшавы».

ФЁДАРАВА Наталля Емяльянаўна, н. у 1920, 278ы асобны партызанскі атрад 2й Клічаўскай брыгады, узнагароджана орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ФІЛАТАЎ Мікалай Іванавіч, н. у 1924, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

ФІЛОНЧЫК Іван Лявонцьевіч, н. у 1926, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «За адвагу».

ФІНСКІ Якаў Аляксандравіч, н. у 1902, 3І Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «За ўзяцце Кёнігсберга».

ФІСЬКО Раман Цімафеевіч, н. у 1909, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Славы III ступені.

ФРОЛКІН Мікалай Іванавіч, н. у 1921, ст. сяржант, 2і Украінскі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За баявыя заслугі», «За ўзяцце Будапешта», «За перамогу над Германіяй».

ФРЭНКЕЛЬ Надзея Зусьеўна, н. у 1918, Заходні, 1ы Беларускі, Варонежскі франты, узнагароджана орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За баявыя заслугі», «За абарону Адэсы», «За вызваленне Варшавы», «За ўзяцце Берліна».

ХАЛАДОК Павел Яфімавіч, н. у 1917, сяржант, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, двума медалямі «За адвагу».

ХАМЯНОК Анатоль Ігнатавіч, н. у 1924, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Славы III ступені.

ХАМЯНОК Рыгор Андрэевіч, н. у 1923, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны двума медалямі «За адвагу».
«л Л
А.А.Федзічкін.
А.М.Федчанка.
Н.З. Фрэнке ль.
І.Х.Харужэнка.

ХАМЯНОК Рыгор Андрэевіч, н. у 1923, 3І Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «За адвагу».

ХАРУЖЭНКА Іван Харытонавіч, н. у 1925, сяржант, 1ы, 2і Украінскія франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, двума медалямі «За баявыя заслугі».

ХАРЫТОНАЎ Павел Іванавіч, н. у 1918, мал. лейтэнант, Паўднёвы, 1ы Прыбалтыйскі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

ХАРЫТОНАЎ Сцяпан Анціпавіч, н. у 1921, старшына, Заходні, Бранскі, 2і, 3і Беларускія франты, узнагароджаны орденомі Славы III ступені, Айчыннай вайны I ступені, Чырвонай Зоркі, «Знак Пашаны», медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

ХІЧЭЎСКАЯ Ніна Назараўна, н. у 1920, партызанскі атрад № 212 імя С.С.Сумчанкі 1й Асіповіцкай брыгады, узнагароджана орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ХІЧЭЎСКІ Антон Антонавіч, н. у 1926, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

Страница 362

І.І.Хічэўскі. А.Я.Цяслёнак.

ХІЧЭЎСКІ Іван Іосіфавіч, н. у 1919, партызанскі атрад № 212 імя С.С.Сумчанкі 1й Асіповіцкай брыгады, узнагароджаны орденомі Працоўнага Чырвонага Сцяга, Айчыннай вайны II ступені, двума медалямі «За адвагу».

ХЛУС Мікалай Іванавіч, н. у 1924, партызанскі атрад № 210 імя І.В.Сталіна 1й Асіповіцкай брыгады, узнагароджаны медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ХОМІЧ Мікалай Піліпавіч, н. у 1922, ПаўднёваЗаходні фронт, узнагароджаны орденом Чырвонай Зоркі, медалём «За баявыя заслугі».

ХОЦІНСКІ Пётр Паўлавіч, н. у 1922, Сталінградскі, Цэнтралъны франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі», «За абарону Сталінграда», «За перамогу над Германіяй».

ХРУЦКІ Уладзімір Яфімавіч, н. у 1926, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Славы III ступені, Айчыннай вайны I ступені.

ЦАРКОЎ Васіль Рыгоравіч, н. у 1915, лейтэнант, 1ы Беларускі, 2і Украінскі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I і II ступеней, Чырвонай Зоркі, медалямі «За баявьш заслугі», «За абарону Ленінграда», «За вызваленне Варшавы», «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

ЦАРКОЎНІКАЎ Іван Іванавіч, н. у 1923, маёр, Калінінскі, Ленінградскі, Волхаўскі, 1ы Беларускі, 3і Прыбалтыйскі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I і II ступеней, Чырвонай Зоркі, медалямі «За баявыя заслугі», «За абарону Ленінграда», «За ўзяцце Берліна», «За вызваленне Варшавы», «За перамогу над Германіяй».

ЦАРОЎ Мікалай Якаўлевіч, н. у 1927, лейтэнант, Заходні, Сталінградскі, 2і Прыбалтыйскі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За адвагу», «За абарону Сталінграда», «За ўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй».

ЦВЫРКО Іосіф Ігнатавіч, н. у 1915, маёр, 1я польская армія, узнагароджаны орденомі Айчыннай
вайны II ступеш, Чырвонай Зоркі, «Знак Пашаны», двума сярэбранымі крыжамі, медалямі «За баявыя заслугі», «За вызваленне Варшавы», «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

ЦЕРАШ Мікалай Антонавіч, н. у 1922, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, двума орденомі Чырвонай Зоркі, медалём «За перамогу над Германіяй».

ЦІХАНАЎ Іван Ігнатавіч, н. у 1923, 2і Украінскі фронт, узнагароджаны орденомі Чырвонага Сцяга, Славы III ступені, Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За адвагу», «За абарону Сталінграда», «За перамогу над Германіяй», «За перамогу над Японіяй».

ЦІШКІН Сяргей Іванавіч, н. у 1923, 2І Беларусю фронт, узнагароджаны орденом Чырвонай Зоркі, двума медалямі «За адвагу», медалямі «За ўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй», «За ўзяцце Берліна».

ЦЫВ1Н Арон Барысавіч, н. у 1906, Усходні фронт, узнагароджаны орденом Чырвонай Зоркі.

ЦЫГАНКОЎ Васіль Данілавіч, н. у 1921, Паўночны фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ЦЯЛЬНОК Уладзімір Сяргеевіч, н. у 1927, 3І Украінскі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «За адвагу».

ЦЯСЛЁНАК Андрэй Якаўлевіч, н. у 1922, партызанскі атрад № 755 12й кавалерыйскай брыгады імя І.В.Сталіна, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «За баявыя заслугі».

ЦЯСЛЁНАК Васіль Паўлавіч, н. у 1919, 1ы Беларусю, 1ы Украінскі франты, узнагароджаны орденомі Славы III ступені, Айчыннай вайны II ступені, медалём «За адвагу».

ЧАЙКОЎСКІ Валянцін Фёдаравіч, н. у 1910, Далёкаўсходні фронт, узнагароджаны медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі», «За перамогу над Японіяй».

ЧАКАЛАЎ Барыс Анатольевіч, н. у 1923, 1ы Украінскі фронт, узнагароджаны орденом Чырвонай Зоркі, медалямі «За адвагу», «Заўзяцце Вены», «За ўзяцце Берліна».

ЧАРАПКОЎ Захар Іванавіч, н. у 1907, Ленінградскі фронт, узнагароджаны медалямі «За баявыя заслугі», «За абарону Ленінграда».

ЧАРВЯКОЎ Пётр Іванавіч, н. у 1924, сяржант,
1ы Прыбалтыйскі, 3і Беларускі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступені, двума орденомі Чырвонай Зоркі, медалямі «За баявыя заслугі», «За ўзяцце Берліна», «За ўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй».

ЧАРНАВЕЦ Рыгор Сцяпанавіч, н. у 1919, маёр, Калінінградскі фронт, узнагароджаны орденомі Чырвонага Сцяга, Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай

Зоркі, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

Страница 363

ЧАРОПКА Генадзь Іванавіч, н. у 1917, партызанскі атрад № 44 брыгады «За Радзіму» імя А.К.Флегантава, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «Партызану Айчыннай вайны» II ступені, «За перамогу над Германіяй».

ЧАРОПКА Іван Афанасьевіч, н. у 1927, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ЧАРОПКА Іван Пятровіч, н. у 1923, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступеш, Чырвонай Зоркі.

ЧАРОПКА Леанід Пятровіч, н. у 1932, партызанскі атрад № 211 імя К.К.Ракасоўскага 1й Асіповіцкай брыгады, узнагароджаны медалём «Партызану Айчыннай вайны» II ступені.

ЧАРОПКА Марыя Антонаўна, н. у 1923, партызанскі атрад № 309 імя С.М.Кірава Асіповіцкай ваеннааператыўнай групы, узнагароджана орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «За баявыя заслугі».

ЧАРОПКА Мікалай Якаўлевіч, н. у 1924, 1ы Беларуси фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступеш, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ЧАРОПКА Сямён Мікалаевіч, н. у 1909, партызанскі атрад № 211 імя К.К.Ракасоўскага 1й Асіповіцкай брыгады, узнагароджаны орденом Чырвонай Зорю.

ЧАРОПКА Сяргей Лявонцьевіч, н. у 1911, 2І Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступень медалямі «За баявыя заслугі», «За ўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй».

ЧАСНІЧЭНКА Мікалай Фёдаравіч, н. у 1926,
3і Беларуси фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступень медалямі «За баявыя заслугі», «За ўзяцце Берліна», «За вызваленне Прагі», «За перамогу над Германіяй».

ЧОРНЫ Аляксей Іванавіч, н. у 1926, 3І Беларуси фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ЧОРНЫ Іван Іосіфавіч, н. у 1919, Заходні, Ленінградскі франты, узнагароджаны орденом Чырвонай Зоркі, медалямі «За абарону Масквы», «За абарону Ленінграда».

ЧОРНЫ Трафім Іванавіч, н. у 1926, 3І Беларуси фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступень медалямі «За баявыя заслугі», «За ўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй».

ЧУЛКОЎ Васіль Аляксандравіч, н. у 1922, Данскі, 2і, 3і Украінскія франты, узнагароджаны медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі».

І.А.Чырун. В.А.Шамін.

ЧЫГІЛЕЙЧЫК Канстанцін Анісімавіч, н. у
1918, ПаўночнаЗаходні, Ленінградскі франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За абарону Ленінграда», «За перамогу над Германіяй».

ЧЫГІЛЕЙЧЫК Міхаіл Пятровіч, н. у 1913, ПаўднёваЗаходні, 1ы Украінскі, 3і Беларуси франты, узнагароджаны орденом Чырвонай Зоркі, медалём «За ўзяцце Кёнігсберга».

ЧЫРУН Іван Адамавіч, н. у 1919, капітан, ПаўночнаЗаходні, 1ы Украінскі франты, узнагароджаны орденомі Кастрычніцкай Рэвалюцыі, Айчыннай вайны I ступені, двума орденомі Чырвонай Зоркі, «Знак Пашаны», медалямі «За баявыя заслугі», «За ўзяцце Берліна», «За вызваленне Прагі», «За перамогу над Германіяй».

ЧЫЧЭРЫН Уладзімір Паўлавіч, н. у 1926, Ленінградскі, 2і Прыбалтыйскі, 2і Беларускі франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «За адвагу».

ЧЭРНІК Антон Васільевіч, н. у 1910, 1ы, 2і Беларускія франты, узнагароджаны орденомі Славы III ступень Айчыннай вайны I ступень

ШАБАЛКАЎ Канстанцін Фёдаравіч, н. у 1926, Забайкальскі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Японіяй».

ШАВЯЛЕНКА Пётр Якаўлевіч, н. у 1925, 3І Беларуси фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступень медалём «За баявыя заслугі».

ШАДУРА Мікалай Раманавіч, н. у 1913, Ленінградскі, 1ы Украінскі, 3і Беларуси франты, узнагароджаны орденом Чырвонай Зоркі.

ШАЛЯГІН Міхаіл Емяльянавіч, п. у 1922, партызанскі атрад «За Савецкую Беларусь» брыгады «Навальніца», узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «Партызану Айчыннай вайны» I ступень «За вызваленне Варшавы».

ІНАМІН Васіль Аляксеевіч, н. у 1909, капітан, Бранскі, 2і Прыбалтыйскі, 1ы Украінскі франты, узнагароджаны двума орденомі Чырвонага Сцяга, Ай

Страница 364

У.К.Шаўцоў. І.Р.Шаўчэнка.
М.І.Шостак. А.П.Шпілеўская.
чыннай вайны I ступені, двума орденомі Чырвонай Зоркі, медалямі «За баявыя заслугі», «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

ШАМОК Аляксандр Андрэевіч, н. у 1918, радавы, 1ы, 2і, 3і Украінскія франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны III ступені, медалямі «За абарону Сталінграда», «За абарону Кіева», «За ўзяцце Будапешта», «За перамогу над Германіяй».

ШАПЛЯК Данііл Мікалаевіч, н. у 1911, Фінскі,
2і Беларускі франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалём «За адвагу».

ШАПЛЯК Уладзімір Барысавіч, н. у 1923, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Славы III ступені.

ШАРАМЕТ Пётр Іванавіч, н. у 1924, 1ы Беларускі фронт, партызанскі атрад № 212 імя
С.С.Сумчанкі 1й Асіповіцкай брыгады, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I і II ступеней, медалём «Партызану Айчыннай вайны» II ступеш.

ШАЎЦОЎ Уладзімір Кліменцьевіч, н. у 1922,
1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ШАЎЧУК Фёдар Міхайлавіч, н. у 1923, 2і, 3І Украінскія франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I і II ступеней, медалямі «За баявыя
заслугі», «Заўзяцце Будапешта», «За перамогу над Германіяй».

ШАЎЧЭНКА Іван Рыгоравіч, н. у 1927, ваенны працаўнік тыла, старшына, узнагароджаны медалём «За баявыя заслугі».

ШВАНОК Павел Андрэевіч, н. у 1924, партызанскі атрад імя В.М.Молатава 2й Мінскай брыгады, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «Забаявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ШВЕД Аляксандр Аляксандравіч, н. у 1921, 2І,
3і Беларускія франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, медалямі «За адвагу», «За ўзяцце Кёнігсберга», «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

ШКАТУЛА Вольга Рыгораўна, н. у 1926, партызанскі атрад № 215 імя У.І.Леніна Асіповіцкай ваеннааператыўнай групы, узнагароджана орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «Партызану Айчыннай вайны» II ступень

ШКОР Мікалай Акімавіч, н. у 1916, лейтэнант, Калінінградскі, 3і Украінскі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ШКУТКО Андрэй Мікалаевіч, н. у 1910, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступень медалямі «За баявыя заслугі», «За ўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй».

ШОСТАК Міхаіл Ігнатавіч, н. у 1921, маёр, ПаўночнаЗаходні, Калінінградскі, 3і Беларускі франты, узнагароджаны орденомі Чырвонага Сцяга, Аляксандра Неўскага, Айчыннай вайны I і II ступеней, Чырвонай Зоркі, медалямі «За ўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй».

ШПАК Васіль Іванавіч, н. у 1915, 2і Украінскі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступень медалём «За баявыя заслугі».

ШПАК Фёдар Пятровіч, н. у 1913, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Славы III ступені, Чырвонай Зоркі.

ШПІЛЕЎСКАЯ Алена Пятроўна, н. у 1923, Ленінградскі, 1ы Украінскі франты, узнагароджана орденом Айчыннай вайны II ступеш, двума медалямі «За баявыя заслугі», медалём «За перамогу над Германіяй».

ШПІЛЕЎСКІ Альфонс Леанідавіч, н. у 1919, 2І Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступень двума сярэбранымі крыжамі Полынчы, медалямі «За вызваленне Варшавы», «За ўзяцце Берліна».

ШПІЛЕЎСКІ Антон Леанардавіч, н. у 1919, старшы лейтэнант, ПаўночнаЗаходні, Ленінградскі, 1ы Украінскі франты, узнагароджаны орденомі I і II ступеней, Чырвонай Зоркі, медалямі «За адвагу», «За абарону Ленінграда», «За перамогу над Германіяй».

ШПІЛЕЎСКІ Вячаслаў Іосіфавіч, н. у 1925, партызанскі атрад № 212 імя С.С.Сумчанкі 1й

Асіповіцкай брыгады, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За адвагу», «За вызваленне Варшавы», «За ўзяцце Берліна», «За перамогу над Германіяй».

Страница 365

ШУЛЬГІН Мітрафан Ярмілавіч, н. у 1923, капітан, Ленінградскі, 1ы Украінскі, 2і Беларускі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі.

ШУЛЬЦ Іван Карлавіч, н. у 1908, партызанскі атрад № 754 12й кавалерыйскай брыгады імя
І.В.Сталіна, узнагароджаны медалямі «Партызану Айчыннай вайны» I і II ступеней.

ШУМІЛАЎ Пётр Мікалаевіч, н. у 1922, Каўказскі фронт, узнагароджаны орденом Славы III ступені, двума медалямі «За баявыя заслугі».

ШУСЦІКАЎ Аркадзь Данілавіч, н. у 1924, 1ы Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «За адвагу».

ШУХАЎ Кузьма Сцяпанавіч, н. у 1911, Заходні, ПаўночнаЗаходні, 2і Украінскі франты, узнагароджаны орденом Чырвонай Зоркі, медалём «За адвагу».

ШЧАГЛОЎ Іван Ціханавіч, н. у 1920, Заходні, Варонежскі, 1ы Украінскі франты, узнагароджаны орденом Чырвонай Зоркі.

ШЧАГЛОЎ Палікарп Пятровіч, н. у 1917, Цэнтральны фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступень двума орденомі Чырвонай Зоркі, медалём «За баявыя заслугі».

ШЧАРБІНА Аляксей Рыгоравіч, н. у 1925, 2І Украінскі фронт, узнагароджаны двума орденомі Айчыннай вайны II ступень медалямі «За адвагу», «За ўзяцце Будапешта», «За перамогу над Германіяй».

ЩЕРБИК Петр Михайлович (бел. ШЧЭРБІК Пётр Міхайлавіч), родился в 1924 году, 1-ый Белорусский фронт, награжден орденом Славы III степени, двумя медалями  «За отвагу», медалью «За боевые заслуги» — дополнено 23.06.2019 на основании публикации — читать ЗДЕСЬ.

ШЫДЛОЎСКІ Максім Емяльянавіч, н. у 1908, Заходні, Цэнтралъны франты, узнагароджаны медалямі «Забаявыя заслугі», «За абарону Масквы».

ІІІЫЛАЎ Аляксандр Андрэевіч, н. у 1924, 2і, 3і Беларускія франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступені, двума медалямі «За адвагу», медалём «За баявыя заслугі», «За ўзяцце Кёнігсберга».

ШЫЛІН Пётр Іванавіч, н. у 1909, партызанскі атрад № 210 імя І.В.Сталіна 1й Асіповіцкай брыгады, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I ступень Чырвонага Сцяга, медалямі «Партызану Айчыннай вайны» I і II ступеней, «За перамогу над Германіяй».

ШЫШКЕВІЧ Уладзімір Максімавіч, н. у 1926,
2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступень медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

ШЫШКІН Ілья Цімафеевіч, н. у 1920, малодшы лейтэнант, 3і Украінскі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

Антон Леанардавіч Шпілеўскі.

ШЫШКО Эдуард Фларыянавіч, н. у 1926, 2І Беларускі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступень медалямі «За адвагу», «За перамогу над Германіяй».

ШЫШМАКОЎ Павел Паўлавіч, н. у 1919, Заходні, Цэнтральны франты, узнагароджаны двума орденомі Чырвонай Зоркі, медалём «За баявыя заслугі».

ШЫШОНАК Уладзімір Мікітавіч, н. у 1923, 1ы Прыбалтыйскі фронт, партызанскі атрад № 210 імя
І.В.Сталіна 1й Асіповіцкай брыгады, узнагароджаны орденомі Славы III ступені, Айчыннай вайны II ступень медалём «За баявыя заслугі».

ШЭНКЕР Яфім Барысавіч, н. у 1922, 1ы Беларускі, 3і Украінскі франты, узнагароджаны орденом Аляксандра Неўскага.

ЮР’ЕЎ Валянцін Фёдаравіч, н. у 1924, ПаўднёваЗаходні, Сцяпны, Варонежскі, 2і Украінскі франты, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступеш, медалямі «За баявьи заслугі», «За ўзяцце Берліна».

ЮРКАВЕЦ Міхаіл Канстанцінавіч, н. у 1918, 2і Беларускі фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступень Чырвонай Зоркі, медалямі «За адвагу», «За ўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй».

ЮРКАВЕЦ Софія Баляславаўна, н. у 1920, сувязная, партызанскі атрад № 212 імя С.С.Сумчанкі
1й Асіповіцкай брыгады, узнагароджана орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «Партызану Айчыннай вайны» I ступень

ЮРУСАВА Ніна Андрэеўна, н. у 1922, партызанскі атрад № 211 імя К.К.Ракасоўскага 1й Асіповіцкай брыгады, узнагароджана орденом Айчыннай вайны II ступень медалямі «Партызану Айчыннай вайны» II ступені, «За перамогу над Германіяй».

ЮРУСАЎ Пётр Іванавіч, н. у 1910, старшына, партызанскі атрад № 211 імя К.К.Ракасоўскага 1й Асіповіцкай брыгады, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступень Чырвонай Зоркі, медалямі «Партызану Айчыннай вайны» I ступені, «За перамогу над Германіяй».

Страница 366

ЮШКЕВИЧ Николай Эдмундович (бел. ЮШКЕВІЧ Мікалай Эдмундавіч), 1922 года роджения, уроженец д.Поречье Пуховичского района, партызанскі атрад імя М.І.Кутузава 2й Мінскай брыгады, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступень медалямі «За адвагу», «Партызану Айчыннай вайны» I ступень «За перамогу над Германіяй». Имеются данные в БД «Партизаны Беларуси» — СМОТРЕТЬ ЗДЕСЬ

ЯГОРАЎ Аляксандр Васільевіч, н. у 1925, радавы, 1ы Беларуси фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступені, медалём «За баявыя заслугі».

ЯГОРАЎМікалай Іванавіч, н. у 1915, радавы, 2і Беларуси фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступень медалём «За баявыя заслугі».

ЯКУБЗОН Мірон Сямёнавіч, н. у 1920, капітан, Бранскі, Калінінскі, 2і Прыбалтыйскі франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалямі «За адвагу», «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ЯКУНІН Іван Іванавіч, н. у 1923, капітан, Цэнтральны, 1ы Украінскі, 2і Беларуси франты, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны II ступені, Чырвонай Зоркі, медалём «За перамогу над Германіяй».

ЯКУШАЎ Іван Пятровіч, н. у 1909, Заходні, Цэнтральны франты, узнагароджаны орденом Чырвонай Зоркі, двума медалямі «За адвагу», медалём «За абарону Масквы».

ЯРШОЎ Аляксандр Ільіч, н. у 1924, 2І Беларуси фронт, узнагароджаны орденомі Айчыннай вайны I і II ступеней.

ЯСЕНКА Анатоль Зіноўевіч, н. у 1918, 1ы Украінскі фронт, узнагароджаны орденом Чырвонай Зоркі, медалём «За баявыя заслугі».

ЯСКЕВІЧ Адам Мікітавіч, н. у 1926, сяржант, 3І Украінскі фронт, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступень медалём «За адвагу».

ЯФІМАЎ Мікалай Пятровіч, н. у 1921, мал. сяржант, Сталінградскі фронт, 39ы асобны дывізіённы браняпоезд, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны II ступень медалём «За адвагу».

ЯШЧАК Надзея Іванаўна, н. у 1923, 2і Беларуси фронт, узнагароджана орденом Айчыннай вайны II ступень медалямі «За баявыя заслугі», «За перамогу над Германіяй».

ЯШЧАК Юрый Міхайлавіч, н. у 1919 у г. Уфа, сяржант, ЗаходнеСібірская, Ленінградская ваенная акругі, Заходні фронт, Арлоўская ваенная акруга, узнагароджаны медалямі «За баявыя заслугі», «За абарону Масквы», «За ўзяцце Кёнігсберга», «За перамогу над Германіяй», «За доблесную працу».
* * *
ГАРАДЗЕЦКІ Аляксандр Антонавіч, н. у 1907, в. Селішча, на фронце з 1941, стралок, інвалід вайны, узнагароджаны орденом Айчыннай вайны I ступень

 

Падрыхтавалі П. С. Качановіч, М. М. Малаковіч.