Списки погибших партизан и мирных жителей по Свислочскому сельсовету

Ниже размещены списки погибших партизан, подпольщиков и просто мирных жителей из населенных пунктов Свислочского сельского совета.

В печатной книге «Память. Осиповичский район» (в главе — «Погибшие партизаны, подпольщики, личности, которые содействовали партизанскому и антифашистскому подполью, члены их семей и мирные жители — жертвы фашистского террора»)  списки составлены по сельским советам и населенным пунктам — ПЕРЕЧЕНЬ сельсоветов и населенных пунктов — СМОТРЕТЬ ЗДЕСЬ

Список по Свислочскому сельсовету включает  13 населенных пунктов и размещен на 446 — 448 страницах.

СВИСЛОЧСКИЙ СЕЛЬСОВЕТ

деревня Буда — стр. 446

деревня Углата — стр. 446

деревня Вязычин — стр. 446-447

деревня Голынка — стр. 447

деревня Корма — стр. 447

деревня Косье — стр. 447

деревня Копча — стр. 447

деревня Новоселки — стр. 447

деревня Свислочь — стр. 447

деревня Слобода — стр. 447

деревня Столяры — стр. 447

деревня Чучье — стр. 448

деревня Шейпичи — стр. 448

 

446 страница

ВЁСКА БУДА

ІСКРЭНКА Сямён, н. у 1910, мірны жыхар, расстраляны 16.5.1941.

КАСПЯРОВІЧ Іван, н. у 1908, мірны жыхар, расстраляны 16.7.1941.

КЛІМАЎ Мікалай Лаўрэнцьевіч, н. у 1925, партызан 210-га атрада імя Сталіна 1-й Асіповіцкай партызанскай брыгадьт, загінуў 9.6.1944.

 

ВЁСКА ВУГЛАТА

ЗАБАЎСКІ Дзмітрый Сцяпанавіч, н. у 1880, мірны жыхар, расстраляны.

ЗАБАЎСКІ Уладзімір Лукіч, н. у 1916, мірны жыхар, расстраляны ў 1944.

КАБЫЛЯНЕЦ Дзмітрый Рыгоравіч, партызан, загінуў пры выкананні баявога задания.

ШЭЎЧЫК Пётр Цімафеевіч, н. у 1898, мірны жыхар, расстраляны ў 1944.

 

ВЁСКА ВЯЗЫЧЫН

АЛЯХНОВІЧ Васіль Іванавіч, н. у 1922, партызан, загінуў у 1944.

АЛЯХНОВІЧ Пётр Сідаравіч, и. у 1910, партызан, загінуў у 1943.

АЛЯХНОВІЧ Фёдар Сідаравіч, партызан, загінуў у 1944.

БАРАЗНА Антон Ільіч, н. у 1898, партызан, загінуў у 1943.

БАРАЗНА Дзмітрый Яфімавіч, н. у 1901, партызан, загінуў у 1945.

БАРАЗНА Зося Раманаўна, н. у 1903, партызанка, загінула ў 1943.

БАРАЗНА Іван Антонавіч, н. у 1922, партызан, загінуў у 1944.

БАРАЗНА Іван Рыгоравіч, н. у 1923, партызан, загінуў у 1944.

БАРАЗНА Іван Яфімавіч, н. у 1922, партызан, загінуў у 1944.

БАРАЗНА Кірыл Яфімавіч, п. у 1908, партызан, загінуў пры выкананні баявога задання.

БАРАЗНА Любоў Ігнатаўна, н. у 1924, партызанская сувязная, загінула ў 1944.

БЕРАЗОЎСКІ Іван, и у 1910, партызан, загінуў у 1945.

БУРАК Міхаіл Міхайлавіч, н. у 1922, партызан, загінуў 22.5.1943.

БУРАК Пётр Мітрафанавіч, и. у 1922, партызан, загінуў у 1944.

БУРАК Рыгор Мітрафанавіч, н. у 1913, партызан, загінуў 14.9.1943.

ЗАБАЎСКАЯ Марфа, расстраляна ў 1944.

КАРПЕНКА Афанасій Рыгоравіч, н. у 1901, партызан, загінуў у 1941.

КРЫСКОВІЧ Аляксей Аляксеевіч, н. у 1912, партызан, загінуў у 1944.

 

447 страница

КРЫСКОВІЧ Надзея Іванаўна, н. у 1905, партызанка, загінула ў 1944.

КСЕНАФОНДАЎ Пётр, н. у 1923, партызан, загінуў у 1942.

МЕЛЬНІКАЎ Мікалай, н. у 1918, партызан, загінуў у 1942.

САМСОНІК Анастасія Фёдараўна, н. у 1900, партызанка, загінулаў 1943.

САМСОНІК Ніна Пятроуна, н. у 1922, партызанка, загінула ў 1943.

 

ДЕРЕВНЯ ГОЛЫНКА (бел. ГАЛЫНКА)

БАДИН Михаил Евстафьевич (бел. БАДЗІН Міхаіл Яўстаф’евіч), н. у 1924, партызан 211-га атрада імя Ракасоўскага 1-й Асіповіцкай партызанскай брыгады, загінуў 28.10.1943, пахаваны на тэрыторыі Каменіцкага сельсавета.

ГУСТЕНОК Михаил Степанович (бел. ГУСЦЁНАК Міхаіл Сцяпанавіч), партызан, загінуў 16.9.1943.

МІХЕЦЬКА Ульфа, н. у 1907, мірны жыхар, расстраляна 20.2.1944.

НАВІЦКІ Рыгор Барысавіч, партызан, загінуў пры выкананні баявога задания.

САВИН Данила Иванович (бел. САВІН Даніла Іванавіч), партызан, прапаў без вестак 6.9.1943.

САВИН Ефим Иванович (бел. САВІН Яфім Іванавіч), партызан, загінуў у чэрвені 1944.

ТОЛАК (ТОЛОК) Александр Алексеевич (бел. ТОЛАК Аляксандр Аляксеевіч), 15 лет, мирный житель, расстрелян немцами — запись дополнительно внесена на основании решения Комиссии Осиповичского райисполкома (протокол №3 от 24.05.2019) 

ТЫЛЕЦ Елизавета (бел. ТЫЛЕЦ Лізавета), н. у 1890, мірны жыхар, расстраляна 15.3.1943.

 

ВЁСКА КАРМА

ЗАЛІЎЧАНКА Мінай Герасімавіч.

КОЙПІШ Іван Навумавіч, н. у 1909, партызан 210-га атрада імя Сталіна 1-й Асіповіцкай партызанскай брыгады, загінуў 17.5.1942, пахаваны ў в. Карма.

 

ВЁСКА КАССЁ

БАГДАНОВІЧ Лукер’я Т., н. у 1896, мірны жыхар, расстраляна 15.11.1943.

БАГДАНОВІЧ Уладзімір Л., н. у 1903, мірны жыхар, расстраляны 29.9.1941.

ВАГА Іван Цімафеевіч, н. у 1922, партызан, загінуў 4.12.1942, пахаваны ў в. Лазовае.

ВАСЬКОВІЧ Уладзімір Сцяпанавіч, партызан, прапаў без вестак 11.1.1944.

ГРЫНЕВІЧ Ільф Захаравіч, н. у 1900, мірны жыхар, расстраляны карным атрадам 25.9.1941.

САЛАВЕЙ Мікалай Расонавіч, н. у 1898, мірны жыхар, забіты карным атрадам 25.9.1941.

САЛАВЕЙ Міхаіл Сцяпанавіч, н. у 1905, мірны жыхар, расстраляны 25.9.1941.

ХАХЛОЎ Павел Венядзіктавіч, партызан, загінуў 17.7.1945.

ХАХЛОЎ Уладзімір Венім., н. у 1916, мірны жыхар, забіты 15.8.1941.

НЕВЯРОВІЧ Міхаіл Яфімавіч, н. у 1924, партызан 211-га атрада імя Ракасоўскага 1-й Асіповіцкай партызанскай брыгады, загінуў 23.3.1943, пахаваны ў в. Асяродак.

ЦЯЦЕРЫН Адам Лявонавіч, н. у 1894, мірны жыхар, расстраляны карным атрадам 25.9.1941.

ЦЯЦЕРЫН Ціхан Кірэевіч, н. у 1898, мірны жыхар, расстраляны карным атрадам 25.9.1941.

ШМАНСКІ Міхаіл Паўлавіч, н. у 1917, мірны жыхар, расстраляны 5.8.1941.

 

ВЁСКА КОПЧА

 

ВАСІЛЬЕВА Аляксандра Віктараўна, н. у 1907, мірны жыхар, расстраляна 15.9.1943.

 

ВЁСКА НАВАСЁЛКІ

 

ДОЎГІ Віктар Кірылавіч, партызан, загінуў у 1943.

САМСОНІК Вера Сцяпанаўна, н. у 1904, расстраляна.

САМСОНІК Іван Пятровіч, партызан, загінуў пры выкананні баявога задания.

САМСОНІК Любоў Пятроўна, расстраляна.

САМСОНІК Мікалай Пятровіч, расстраляны.

САМСОНІК Таццяна Пятроўна, расстраляна.

САМСОНІК Уладзімір Пятровіч, расстраляны.

УМЕЦКАЯ Вара Аляксандраўна, н. у 1922, партызанка, расстраляна.

ФУРС Аляксандр Міхайлавіч, н. у 1918.

ЧАРНЕЦКІ Пётр Рыгоравіч.

 

ВЁСКА СВІСЛАЧ

 

БОНДАР Дзмітрый Міхайлавіч, н. у 1913, загінуў 3.11.1943, пахаваны ў в. Чучча.

ДАЙНЭКА Пётр Мікалаевіч, н. у 1916, партызан 214-га атрада імя Калініна 1-й Асіповіцкай партызанскай брыгады, загінуў 23.3.1944.

КІРДУН Рыгор, н. у 1908, мірны жыхар, расстраляны.

КУЗЬМЯНКОЎ Мікіта Іванавіч, н. у 1882, мірны жыхар, расстраляны.

ПЯТРУШЫН Прохар Захаравіч, н. у 1900, мірны жыхар, расстраляны.

САЛАЎЁЎ Іван Міхайлавіч, партызан, загінуў пры выкананні баявога задания.

СМОЛЬСКІ Барыс, н. у 1908, мірны жыхар, расстраляны.

 

ВЁСКА СЛАБАДА

 

АНІШЧАНКА Арсеній Сцяпанавіч, н. у 1914, партызан, загінуў 28.3.1944.

ФАЛЬКОЎСКІ Іван, н. у 1894, мірны жыхар, расстраляны.

 

ВЁСКА СТАЛЯРЫ

БАГДАНОВІЧ Міхаіл Сяргеевіч, партызан, загінуў 3.7.1942.

448 страница

ВЁСКА ЧУЧЧА

 

БЯСПЕРСТАЎ Пётр Аляксеевіч, н. у 1914, партызан 211-га атрада імя Ракасоўскага 1-й Асіповіцкай партызанскай брыгады, загінуў 7.10.1942, пахаваны ў в. Чучча.

ГЕРАСІМОВІЧ Васіль Захаравіч, н. у 1908, партызан 211-га атрада імя Ракасоўскага 1-й Асіповіцкай партызанскай брыгады, загінуў 17.11.1942, пахаваны ў в. Чучча.

ГЕРАСІМОВІЧ Міхаіл Сцяпанавіч, партызан, загінуў 24.4.1944.

ГРЫШАНОВІЧ Васіль Фёдаравіч, партызан, загінуў 24.4.1944.

ЗІНАВЕНКА Аляксандр В., н. у 1885, мірны жыхар, раестраляны 10.9.1943.

ЗІНАВЕНКА Уладзімір А., н. у 1928, мірны жыхар, расстраляны 27.7.1944.

КАЗЛОЎ Дзмітрый Сідаравіч, н. у 1887, мірны жыхар, памёр у канцлагеры 20.9.1942.

КАЗЛОЎ Павел Сідаравіч, н. у 1896, мірны жыхар, памёр у канцлагеры 20.9.1942.

КЛІМОВІЧ Павел Мікалаевіч, н. у 1928, мірны жыхар, расстраляны 27.7.1944.

МАЛІНОЎСКІ Аляксей Уладзіміравіч, н. у 1909, мірны жыхар, расстраляны 6.4.1944.

МАЛІНОЎСКІ Павел Міхайлавіч, н. у 1909, партызан 214-га атрада імя Калініна 1-й Асіповіцкай партызанскай брыгады, загінуў 21.2.1944, пахаваны ў в. Палядкі.

МІХНЕВІЧ Канстанцін, н. у 1928, мірны жыхар, расстраляны 27.7.1944.

ЮРКАВЕЦ Васіль Антонавіч, н. у 1904, мірны жыхар, расстраляны ў канцлагеры 20.9.1942.

ЮРКАВЕЦ Іван Антонавіч, н. у 1887, мірны жыхар, расстраляны ў Германіі 20.9.1942.

ЮРКАВЕЦ Мікалай Апанасавіч, н. у 1902, мірны жыхар, расстраляны 27.7.1944.

ЮРКАВЕЦ Павел Сямёнавіч, партызан, загінуў 28.6.1944.

 

ВЁСКА ШЭЙПІЧЫ

БАГДАНОВІЧ Алена Сцяпанаўна, н. у 1870, мірны жыхар, расстраляна.

БАГДАНОВІЧ Аляксандр Цімафеевіч, н. у 1894, мірны жыхар, расстраляны.

БАГДАНОВІЧ Васіль Іванавіч, н. у 1910, мірны жыхар, расстраляны.

БАГДАНОВІЧ Васіль Мікалаевіч, н. у 1894, мірны жыхар, расстраляны.

БАГДАНОВІЧ Ганна Сцяпанаўна, н. у 1874, мірны жыхар, расстраляна.

БАГДАНОВІЧ Іван Мацвеевіч, н. у 1876, мірны жыхар, расстраляны.

БАГДАНОВІЧ Іван Рыгоравіч, н. у 1884, мірны жыхар, расстраляны.

БАГДАНОВІЧ Мацвей, н. у 1881, мірны жыхар, расстраляны.

БАГДАНОВІЧ Міхаіл Васільевіч, н. у 1914, мірны жыхар, расстраляны.

БАГДАНОВІЧ Пелагея Сцяпанаўна, н. у 1909, мірны жыхар, расстраляна.

БАГДАНОВІЧ Якаў Мікалаевіч, н. у 1901, мірны жыхар, расстраляны.

БАГДАНОВІЧ Яўген Кузьміч, н. у 1930, мірны жыхар, расстраляны.

БАКУН Іван Міхайлавіч, н. у 1923, партызан, загінуў 28.1.1944.

БУРАК Аляксандр Несцеравіч, н. у 1906, мірны жыхар, расстраляны.

БУРАК Іван Пятровіч, н. у 1939, мірны жыхар, расстраляны.

БУРАК Марыя Мікалаеўна, мірны жыхар, расстраляна.

БУРАК Мікалай Цімафеевіч, н. у 1922, мірны жыхар, расстраляны.

ДАШУКЕВІЧ Пётр Сямёнавіч, н. у 1904, партызан, загінуў 12.4.1944, пахаваны ў в. Шэйпічы.

КАБЫЛЯНЕЦ Якаў Ільіч, н. у 1886, мірны жыхар, расстраляны.

НІШТ Наталля, н. у 1895, мірны жыхар, расстраляна.

НІШТ Пётр Фёдаравіч, н. у 1904, мірны жыхар, расстраляны.

САЎКО Мікалай Гаўрылавіч, н. у 1902, мірны жыхар, расстраляны.

ФЯСЬКО Фёдар Сцяпанавіч, н. у 1905, мірны жыхар, расстраляны.